Dodaj publikację
Autor
Beata Zimnicka
Data publikacji
2008-02-07
Średnia ocena
4,00
Pobrań
254

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja wprowadzająca uczniów gimnazjum w sposoby indukowania prądu. W sposób obrazowy za pomocą doświadczenia uczniowie zauważają omawiane zjawisko i samodzielnie wyciągają z niego wnioski. Uczeń dostrzega praktyczne zastosowanie omawianego zjawiska i samodzielnie wyszukuje inne.
 Pobierz (doc, 78,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji
klasa: III a-g
dział fizyki: MAGNETYZM
temat: Indukcja magnetyczna.
podręcznik: G. Francuz-Ornat, T. Kulawik, M. Nowotny-Różańska „Fizyka i astronomia dla gimnazjum”. Podręczniki przeznaczone do realizacji w/w programu nauczania, dopuszczonego do użytku szkolnego przez MENiS. Numer dopuszczenia: DKW - 4014 -93/99
czas : 45 min.

Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z pojęciami dotyczącymi indukcji magnetycznej, z prądem przemiennym oraz prądnicą

Cele operacyjne:
a) Poznawcze
Uczeń powinien:
⇨ Zapamiętać co to jest indukcja
⇨ Znać definicję prądu indukcyjnego,
b) Kształcące
⇨ Umiejętnie stosować regułę Lentza
⇨ Umieć narysować wykres prądu indukcyjnego
⇨ Trafnie podawać przykłady zastosowań prądnicy w życiu codziennym
⇨ Umiejętnie wykorzystać wiedzę (korelować) z innymi dziedzianami-kultura dyskusji

c)Wychowawcze
⇨ Budzić szacunek do ludzi nauki
⇨ Kształtować naukę estetycznego prowadzenia notatek
⇨ Kształcić umiejętność kultury dyskusji

Typ lekcji: poświęcona wprowadzeniu nowego materiału

Metody dydaktyczne:
⇨ Ze względu na źródło wiedzy: obserwacyjno-słowna (wykład, pokaz)

⇨ Środki dydaktyczne (media dydaktyczne): rzutnik optyczny, transparencje, zdjęcia, podręcznik, zeszyt, tablica, magnesy do wykresów
Szczegółowy przebieg lekcji:

|Faza |Wykład i dyskusja |Planowanie aktywności |Inne czynności |Media dydaktyczne |czas |
|Wprowadzenie |Kontrola wiadomości z |Powitanie |sprawdzenie wiadomości|Kartki z pytaniami do quizu-uczeń|10 min. |
| |poprzednich lekcji | | |losuje pytania przygotowane na | |
| | | | |kartce | |
|Realizacja |Wprowadzenie do nowego |Podawanie przykładów |Pokazy: |rzutnik optyczny, transparencje, |25 min. |
| |materiału Podanie definicji |zastosowania prądnic |Folie |zdjęcia, podręcznik | |
| | |Sformułowanie wniosków|Zdjęcia | | |
| | |z doświadczeń. Notatka|doświadczenie z cewką | | |
| | |do zeszytu |i magnesem | | |
|Podsumowanie |Ugruntowanie i zebranie wiedzy.|Pytania kontrolne | | |10 min. |
| |Zadanie domowe | |------------ |-------------- | |

Notatka do zeszytu

Doświadczenie 1

[pic]

Obserwacje: Podczas zbliżania i oddalania magnesu wsakówka miliamperomierza wychyla się raz w jedną , raz w druga stronę
Wnioski:
• w zamkniętym obwodzie umieszczonym w zmiennym polu magnetycznym płynie prąd elektryczny
• kierunek powstawania prądu zależy od ruchu magnesu oraz od bieguna magnesu
• jeśli zamknięty obwód umieści się w stałym polu magnetycznym, to prąd elektryczny nie popłynie
Zaobserwowane zjawisko nosi nazwę indukcji elektromagnetycznej, a powstający prąd nazywa się prądem indukcyjnym.
Reguła Lenza- określa kierunek prądu indukcyjnego
Prąd indukcyjny ma zawsze taki kierunek, że wytworzone przez niego pole magnetyczne przeciwdziała przyczynie, która go wytworzyła.
Indukcja magnetyczna-Michael Faraday 1831r.

Sposoby uzyskania prądu indukcyjnego:
• zbliżanie i oddalanie od zwojnicy innej zwojnicy

[pic]

• włączając i wyłączając prąd w obwodzie pierwotnym

[pic]

• zmieniając natężenie prądu

[pic]

• obwód pierwotny zasilać prądem zmiennym

[pic]

Prądnica prądu przemiennego-urządzenie zamieniające pracę mechaniczną na energię elektryczną.

Prądnica = generator- wykorzystywane są w elektrowniach do wytwarzania prądu elektrycznego
[pic]

[pic] T-okres, f-częstotliwość

Wybranych trzech uczniów podsumowuje lekcje, każdy w 5 zdaniach.

W domu dla chętnych
Wypisać zastosowania prądnic

Literatura
G. Francuz-Ornat ...