Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz z zakresu pojęć matematycznych w grupie dzieci 6- letnich
Data: 31. 01. 2008 r
Prowadząca :Sylwia Raczak
Blok tematyczny: Poznajemy planety
Temat: Kosmiczne rachunki- doskonalenie techniki dawania i odejmowania w zakresie 10.
Cel ogólny: utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10
Cele operacyjne:
- potrafi odczytać zapis matematyczny
- rozwiąże zadanie z treścią
- ułoży treść zadania do zapisu matematycznego
- odczyta cyfry od końca
- wstawi brakującą cyfrę w ciągu liczbowym
- ustawi liczby od najmniejszej do największej
metoda: czynna, słowna i oglądowa
forma: praca w grupach, zbiorowa, indywidualna
pomoce:
plansza z rysunkiem statku kosmicznego , zapisy matematyczne na kartonikach dla każdego dziecka, kartoniki z cyframi od 1 do 10, klej, cztery karty pracy dla grup zawierające treść zadania z treścią, karty pracy dla każdego dziecka
przebieg:
1. Słuchanie wiersza R Charlewskiej „Ja i UFO”
- Kto przyleciał do Was?
- Czym przyleciał?
2. Prezentacja „latającego talerza”
Ufoludek opowiada dzieciom, że przyleciał na Ziemię w celach badawczych. Chciałby zaprzyjaźnić się z dziećmi i poznać tutejszą okolicę. Opowiada im , że jego talerz składa się z tajemniczych pomieszczeń. Jest ich wiele, jednak nie potrafi policzyć.
3. Zadaniem dzieci jest policzenie pięter i umieszczenie kartoników z cyframi
w odpowiednim miejscu. Odczytanie zapisu liczb od początku i od końca.
4. Ufoludek informuje dzieci, że ma dla nich niespodziankę. Rozdaje kartoniki z zapisami cyfrowymi, których wynik należy obliczyć i przykleić w odpowiednim miejscu na talerzu.
5. Zabawa „Milczek”
Nauczycielka wskazuje liczby i znaki „+” i „-”. Zadaniem dzieci jest liczenie w zakresie 10 używając jedynie gestu.
6. Rozwiązywanie zagadki matematycznej- nazwa planety ( obliczanie działań
matematycznych i układanie wyników wg liczb rosnących)
7. Zabawa ruchowa „ Lecimy rakietą” Podczas zabawy dzieci doleciały na planetę Wenus.
8. Na planecie Wenus dzieci muszą przebywać w grupach, ponieważ zgubią się. Otrzymują dwa zadania:
- przeczytać i rozwiązać zadanie z treścią
- ułożyć treść zadania do zapisu matematycznego.
9. Praca przy stolikach. Zadaniem dzieci jest połączenie ufoludka z odpowiednią gwiazdą
( działanie połączyć z wynikiem)