Dodaj publikację
Autor
Sylwia Raczak
Data publikacji
2008-02-08
Średnia ocena
2,00
Pobrań
151

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z zakresu przygotowania do czytania i pisania w grupie dzieci 6-letnich. Temat: Układanie opowieści o żyrafie i wężu w oparciu o zagadki umysłowe. Rozmowa na temat długich zwierząt. Uzupełnianie tekstu brakującymi literami, rysowanie obrazka do tekstu.
 Pobierz (doc, 22,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z zakresu przygotowania do czytania i pisania w grupie dzieci 6- letnich

Temat: Układanie opowieści o żyrafie i wężu w oparciu o zagadki umysłowe. Rozmowa na temat długich zwierząt. Uzupełnianie tekstu brakującymi literami, rysowanie obrazka do tekstu.

Cel ogólny : poznanie cech charakterystycznych żyrafy i węża
Cele szczegółowe:

- zna cechy charakterystyczne węża i żyrafy,
- potrafi ułożyć i zagadkę,
- uzupełni tekst brakującymi literami,
- wie, co oznacza pojęcie: zwierzęta egzotyczne
- potrafi rozwiązać krzyżówkę z hasłem
metody: czynna, słowna i oglądowa
forma: praca z całą grupą oraz indywidualnie
środki pomocy: ilustracje zwierząt, wyrazy z lukami dla każdego dziecka, zagadki dotyczące rożnych zwierząt egzotycznych, zagadki o zwierzętach, krzyżówka
Przebieg zajęć:

1. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach. Nauczycielka zadaje zagadki dla dzieci. Umieszcza na tablicy obrazki zwierząt.
2. Rozmowa przy obrazkach na temat zwierząt egzotycznych.
- Jak nazywają się te zwierzęta? (lew, tygrys, słoń, małpa)
- Gdzie można spotkać takie zwierzęta?
- Dlaczego nie wolno zbliżać się do ich?
3. Przedstawienie zagadek przez dzieci.

Dwoje dzieci otrzymuje rysunki (żyrafa i waż). Stoją w taki sposób, aby inne nie widziały co znajduje się na obrazkach. Zadaniem ich, jest przedstawienie rozwiązania za pomocą gestów.
- Co wspólnego maja te zwierzęta?
- Dlaczego tak wyglądają?
- Czy długa szyja potrzebna jest żyrafie?
- Dlaczego wąż nie ma nóg?
4. Zabawa ruchowa „Jakie to zwierzę?”
Nauczycielka włącza muzykę dzieci biegają po sawannie, w przerwie naśladują wybrane zwierzę.
5. Umieszczanie podpisów pod obrazkami. W wyrazach brakuje jednej literki. Dzieci podchodzą i uzupełniają luki.
6. Czytanie wyrazów i układanie zdań z wybraną nazwą zwierząt.
7. Rysowanie obrazka po uprzednim odczytaniu co ma się na nim znajdować:
Żyrafa skubie listki. Wąż leży na kamyku.
8. Podziękowanie i porządkowanie miejsca pracy.