Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ CYKLU LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V
(do tekstu J. Parandowskiego „Narodziny świata” w podręczniku H. Dobrowolskiej „Jutro pójdę w świat” dla kl. V)
TEMAT: „Na początku był Chaos”, czyli jak starożytni Grecy wyobrażali sobie powstanie świata.
PROWADZĄCY: Renata Wojnicz
AUTOR: Renata Wojnicz
CZAS: - 4 X 45 min
CELE OGÓLNE:
integracja treści kształcenia polonistycznego z umiejętnością planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się,
doskonalenie kompetencji komunikacyjnej,
wzbogacanie wiedzy ucznia o człowieku, życiu i świecie z odniesieniem do przeszłości;
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- przeczytać ze zrozumieniem mit J. Parandowskiego „Narodziny świata”,
- wypowiedzieć się na temat tekstu, uzasadniając swoje zdanie,
- powiedzieć, jak starożytni Grecy wyobrażali sobie powstanie świata,
- wyszukać potrzebne informacje w tekście, w podręczniku, w słownikach,
- odróżnić mit od baśni,
- poprawnie zapisać rzeczowniki z cząstką –logia w przypadkach zależnych,
- pracować w grupie,
- zaprezentować dokonania grupy,
- ocenić swą pracę na lekcji,
- skutecznie komunikować się.
METODY (wg W. Okonia): samodzielnego dochodzenia do wiedzy – sytuacyjna, giełda pomysłów; asymilacji wiedzy – praca z książką
FORMY PRACY: grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: słownik Mitologia grecka i rzymska, Słownik języka polskiego i Słownik wyrazów obcych, powielone instrukcje pracy oraz zadania, arkusze papieru.
I BLOK ZAJĘĆ (2X45min)
Uczniowie otrzymali wcześniej polecenie, aby w domu uważnie przeczytali mit o narodzinach świata J. Parandowskiego zamieszczony w podręczniku.
| | | |
|ETAPY LEKJI |PRZEBIEG LEKCJI |UWAGI |
| |Podział klasy na 5 grup (cztery osoby w |Podział na grupy jest celowy (nauczyciel |
| |każdej grupie). Przedstawiciele grup losują |stara się, aby możliwości intelektualne |
|Zaangażowanie |zadania do wykonania. Uczniowie ustalają role|poszczególnych grup były zbliżone); zadania |
|(10 min) |w grupach. |różnią się od siebie. |
| |Uczniowie zapoznają się z instrukcją pracy, |Nauczyciel czuwa nad podziałem ról; w razie |
| |ustalają wspólne rozumienie pojęć, planują |potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień. |
|Badanie |pracę. Przydzielają funkcje. | |
|(10 min) | | |
| |Uczniowie wspólnie ustalają odpowiedzi na 1. |Nauczyciel nie wpływa na decyzje grupy, jest |
| |i 2. pytanie instrukcji, wyszukują odpowiedzi|obserwatorem; w szczególnych przypadkach |
|Przekształcanie |na pytanie 3. Korzystają z podręcznika i |pomaga, zadaje pytania otwarte. |
|(25 min) |słowników. | |
| |Uczniowie wyznaczeni przez swoje grupy |Na pytania 1. i 2. odpowiedzi udzielają |
| |prezentują dokonania. |uczniowie z grupy I i II, pozostali |
| | |ewentualnie uzupełniają (w zadaniach |
|Prezentacja | |polecenia 1. i 2. są takie same dla |
|(40 min) | |wszystkich grup, różny jest tylko punkt 3.). |
| | | |
| |Uczniowie ogarniają myślami całe zajęcia. |Nauczyciel inspiruje uczniów, zadaje pytania,|
|Refleksja |Opowiadają o przebiegu pracy, o trudnościach,|prowokuje do podjęcia samooceny. |
|(5 min) |jakie napotkali. | |
| |
|JAK PRACOWAĆ? – INSTRUKCJA |
| |
|Wybierzcie w swoje grupie szefa (osobę, która będzie ...