Dodaj publikację
Autor
Renata Wojnicz
Data publikacji
2008-02-11
Średnia ocena
0,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz cyklu lekcji z języka polskiego w kl. VI do tekstu L. A. Moczulskiego "Początek prac stworzenia".
 Pobierz (doc, 66,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ CYKLU LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI
(do tekstu L. A. Moczulskiego „Początek prac stworzenia”
w podręczniku H. Dobrowolskiej „Jutro pójdę świat” dla kl. VI)

TEMAT: Jak powstał świat i człowiek – powtórzenie wiadomości.

PROWADZĄCY: Renata Wojnicz

AUTOR: Renata Wojnicz

CZAS: - 2 X 45 min

CELE OGÓLNE:

integracja kształcenia polonistycznego z umiejętnością planowania, organizowania i oceniania własnego uczenia się,

przygotowanie do refleksyjnego czytania tekstów;

CELE OPERACYJNE:

Uczeń potrafi:
- wyjaśnić, co to jest mit,
- przypomnieć mity różnych ludów dotyczące stworzenia świata,
- dostrzec podobną tematykę w kulturze różnych ludów i narodów,
- wyjaśnić celowość użycia środków poetyckich w wierszu,
- określić główną ideę utworu,
- sformułować treść notatki
- zaprezentować dokonania grupy,
- ocenić swą pracę na lekcji,
- skutecznie komunikować się.

METODY: (wg W. Okonia) samodzielnego dochodzenia do wiedzy – sytuacyjna, asymilacji wiedzy – praca z książką

FORMY PRACY: grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE: karty pracy oraz powielone instrukcje pracy, podręczniki z klasy V – po jednym dla każdej grupy.

PIERWSZA LEKCJA - 45 min

Uczniowie mieli przypomnieć sobie z klasy piątej mity mówiące o stworzeniu świata (w podręczniku dla kl.V).

| | | |
|ETAPY LEKJI |PRZEBIEG LEKCJI |UWAGI |
| |Podział klasy na grupy 4-5 osobowe. Rozdanie|Podział na grupy jest przypadkowy; każda |
| |instrukcji oraz kart pracy. Uczniowie |grupa ma takie same zadania. |
|Zaangażowanie |ustalają role w grupach. | |
|(5 min) | | |
| |Uczniowie zapoznają się z instrukcją pracy, |Nauczyciel czuwa nad podziałem ról; w razie |
|Badanie |planują pracę. Przydzielają funkcje. |potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień. |
|(5 min) | | |
| |Uczniowie wspólnie ustalają odpowiedzi na |Nauczyciel nie wpływa na decyzje grupy, jest |
| |pytania i wpisują je do kart pracy (KARTA |obserwatorem; w szczególnych przypadkach |
|Przekształcanie |PRACY – nr 1). Korzystają z podręcznika dla |pomaga. |
|(20 min) |klasy V. | |
| |Uczniowie wyznaczeni przez swoje grupy |Ponieważ każda grupa ma identyczne zadania, |
| |prezentują dokonania. |zatem poszczególne grupy prezentują tylko |
| | |jedną część tabeli umieszczonej w karcie |
|Prezentacja | |pracy. Ewentualnie należy uzupełnić |
|(10 min) | |odpowiedzi. |
| | | |
| |Uczniowie opowiadają o przebiegu pracy, o |Nauczyciel inspiruje uczniów, zadaje pytania,|
|Refleksja |trudnościach, jakie napotkali. |prowokuje do podjęcia samooceny. |
|(5 min) | | |

| |
|JAK PRACOWAĆ? – INSTRUKCJA |
| |
|Wybierzcie w swoje grupie szefa (osobę, która będzie kierować pracą grupy), sekretarza (tego, który pilnuje, by nie umknęły uwadze |
|ciekawe pomysły oraz czuwa nad wykorzystaniem czasu), i osobę, która zaprezentuje Waszą pracę. |
|Na wykonanie zadania macie 20 minut, szanujcie więc czas. |
|Po zakończeniu pracy przedstawcie jej efekty. Na prezentację każda grupa będzie miała ok. 3,5 minuty. |
| |
|Powodzenia! |

KARTA PRACY – nr 1

Przypomnijcie mity różnych ludów dotyczące stworzenia świata. W grupie ustalcie odpowiedzi i wpiszcie je do kart ...