Dodaj publikację
Autor
Marzena Kossak-Wąchała
Data publikacji
2008-02-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
209

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do zajęć z zagadnienia literatury angielskiej - "Hamlet" - zrealizowany w ramach realizacji programu autorskiego w VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Wykorzystane autentyczne materiały w postaci tekstu czytanego (fragmenty dramatu Szekspira) oraz nowoczesna (jego podsumowanie), video, autorskiej gry językowej, CD z wersją oryginalną.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

TEMAT LEKCJI: ``HAMLET`` na lekcji języka angielskiego.
KLASA :II lub III ( klasa z rozszerzonym programem języka angielskiego – 6h, 5h lub 4h jęz. ang. )
PROWADZĄCY LEKCJĘ: Marzena Kossak-Wąchała
CELE LEKCJI : kształtowanie umiejętności zrozumienia tekstu ze słuchu i tekstu czytanego, poszerzenie znajomości słownictwa, kształtowanie kompetencji komunikacyjnej, szczególnie wymiany informacji i opinii, zastosowanie poznanych wcześniej czasów gramatycznych. Cele te mają być zrealizowane po zapoznaniu uczniów z fragmentami z literatury angielskiej – element kulturowy.
POMOCE DYDAKTYCZNE : kaseta video z materiałem o Stradford-upon-Avon, kopia ze streszczeniem `The story of Hamlet`,, kaseta audio z fragmentem oryginalnym `Hamleta`w wykonaniu angielskiego aktora i reżysera J. Flynna, kopia fragmentu monologu w jęz. angielskim i polskim , karki z rolą poszczególnych postaci z `Hamleta` ( autorska gra komunikacyjna ) , kopia `Hamleta` w wersji nowoczesnej do uzupełnienia.
PRZEBIEG LEKCJI :
| |Forma pracy / ćwiczone |Czas |
|Faza lekcji |umiejętności | |
| | | |
|I. PRE-READING / LISTENING | |10 min. |
|(czynności przed czytaniem, słuchaniem) | | |
| | | |
|1. Nauczyciel pyta uczniów o to, co wiedzą na temat Wiliama Szekspira, prosi o |MÓWIENIE | |
|przytoczenie istotnych faktów z jego życia oraz tytuły ważniejszych utworów. (Uczniowie| | |
|wykorzystują informacje z poprzedniej lekcji, ``William Shakespeare – his works and |Nauczyciel-uczniowie | |
|life.`` ) | | |
|2. Nauczyciel prezentuje krótki film video o Stradford-upon- |SŁUCHANIE - video | |
|Avon, uczniowie mają wyróżnić miejsca związane z pisarzem | | |
|3. Nauczyciel przedstawia kluczowe słownictwo z tekstu - streszczenia `The Story of |Nauczyciel-uczniowie | |
|`Hamlet`` i fragmentu tekstu słuchanego `Hamlet` Akt III (wyjaśnienie w jęz. |Uczniowie-nauczyciel | |
|angielskim, uczniowie mają za zadanie odgadnąć znaczenie). | | |
| | | |
|II. WHILE-READING / LISTENING | |20 min. |
|(czynności w trakcie czytania, słuchania) | | |
| | | |
|1. While-reading (uczniowie czytają streszczenie w jęz. ang) | | |
|Po przeczytaniu mają za zadanie wymienić główne postaci. |CZYTANIE MÓWIENIE | |
|Uczniowie odpowiadają na pytanie o to jakie jest ich pierwsze wrażenie dotyczące |Praca indywidualna | |
|postaci Hamleta po przeczytaniu tekstu. |Uczniowie-nauczyciel | |
|Ostatecznie decydują czy i dlaczego ``Hamlet`` zasługuje na miano `tragedii`. | | |
|2. While-listening (uczniowie słuchają fragmentu `Hamleta`, Monolog z Aktu III Scena | | |
|I, w wykonaniu brytyjskiego aktora i reżysera Jerrego Flynna.) | | |
|Uczniowie w parach określają jakie uczucia dominują w monologu i czego dotyczą |SŁUCHANIE – kaseta | |
|rozważania. |magnetofonowa | |
|Dla ułatwienia prezentowany jest również odrębny, krótki fragment monologu z polskim |MÓWIENIE | |
|tłumaczeniem. | | |
| |Praca w parach |15 min. |
|III. POST – READING / LISTENING. | | |
|(czynności po czytaniu, słuchaniu) | | |
| | | |
|Zabawa językowa dotycząca utworu. | | |
|Uczniowie otrzymują kartki z rolą. Funkcjonują dwie grupy, pierwsza to postaci z | | |
|`Hamleta`, druga to pozostałe osoby mające za zadanie odgadnąć ich imiona. | | |
|Ćwiczenie dodatkowe (może być zadaniem domowym) – Uczniowie uzupełniają luki (czasy |MÓWIENIE | |
|gramatyczne w nowoczesnej wersji ``Hamleta``). |Praca w grupach | |
| |Cała klasa ...