Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji informatyki w klasie II
Temat lekcji: „Przykłady algorytmów rozwiązujących proste problemy liczbowe”.
Ilość godzin przeznaczona na realizacje tematu: 45 minut
Cele lekcji:
poznawczy
• poznanie podstawowej obsługi programu ELI (uruchomienie, wykorzystanie menu, posługiwanie się myszką w tworzeniu konstrukcji algorytmicznej)
• poznanie struktury algorytmów podstawowych działań w zbiorze liczb rzeczywistych
• powiązanie informatyki z matematyką i fizyką
kształcący:
• umiejętność uruchamiania i pracy w programie Eli
• umiejętność rozpoznawania algorytmów i ich cech (uniwersalność, dokładność)
• umiejętność budowy prostych schematów algorytmicznych tworzonych za pomocą klocków
• samodzielne wprowadzanie zmian w budowanym schemacie, wprowadzanie danych, działań, wyprowadzanie wyników
• umiejętność korzystania z klocków
• utrwalenie pojęć matematycznych jak: składnik, suma, potęga, dzielna, dzielnik, iloraz
• utrwalenie pojęć fizycznych: ciężar ciała, masa ciała, przyspieszenie grawitacyjne, droga i prędkość ciała w spadku swobodnym.
wychowawczy:
• czynności organizacyjno - porządkowe (przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności uczniów, podanie tematu lekcji)
• umiejętność współpracy w grupie dwuosobowej
• kultura pracy z komputerem ( skupienie, spokój, uwaga niezbędna przy pisaniu programów )
Metoda:
• pogadanka
• aktywna, oparta na ćwiczeniach uczniów
Forma:
• praca zbiorowa całego zespołu
• praca grupowa dwuosobowa
Środki dydaktyczne:
• stanowiska komputerowe
• program ELI 2.0 Multi Plus
• tablica
Tok lekcji:
1. Faza przygotowawcza (3 minuty)
Czynności organizacyjne: przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności uczniów, podanie tematu lekcji
2. Faza realizacyjna (37 minuty)
1. Przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej:
– Cechy algorytmu (poprawny, jednoznaczny, szczegółowy, uniwersalny)
– Rodzaje algorytmów
– Sposoby przedstawiania algorytmów
– Pojęcie schematu blokowego
– Budowa schematu blokowego – wygląd i przeznaczenie poszczególnych elementów schematu blokowego
2. Uruchomienie programu ELI:
– Zapoznanie ze środowiskiem pracy (omówienie budowy okna programu)
– Omówienie podstawowych klocków i ich zastosowanie
3. Budowa algorytmu SUMA DWÓCH LICZB:
|Początek algorytmu |Suma dwóch liczb |
|Wprowadzenie danej |podaj pierwszy składnik oznaczamy go przez a |
|Wprowadzenie danej |podaj drugi składnik oznaczamy go przez b |
|Wykonywanie obliczeń |s:=a+b |
|Wyprowadzenie wyniku |s |
|Koniec algorytmu |Koniec programy liczącego sumę dwóch liczb |
4. Krokowe uruchomienie algorytmu:
– Poprawienie ewentualnych błędów
– Ponowne uruchomienie algorytmu
Dyskusja nad poprawnością działania schematu dla danych liczbowych różnego typu
Budowa algorytmów obliczających:
– kwadrat i sześcian podanej liczby (samodzielna praca uczniów)
– iloraz dwóch liczb (uwzględnienie warunku: dzielnik różny od zera)
– ciężar ciała na Ziemi, Księżycu i Marsie ( definicja ciężaru ciała, różnica między pojęciem ciężaru a masy ciała, różne wartości siły ciężkości na Ziemi, Księżycu
i Marsie – różne wartości przyspieszenia grawitacyjnego
– drogę i prędkość ciała w swobodnym spadku (skorzystanie ze wzorów opisujących ruch jednostajnie przyspieszony ([pic]):
droga: [pic], prędkość: [pic]
W spadku swobodnym droga s to wysokość h , natomiast a =g: [pic]
Iloraz dwóch liczb
|Początek algorytmu |Iloraz dwóch liczb |
|Wprowadzenie ...