Dodaj publikację
Autor
MAŁGORZATA ANNA BURBA
Data publikacji
2008-02-13
Średnia ocena
5,00
Pobrań
115

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uczniowie spotykają się z matkami na wspólnych zajęciach. Równolegle do składania życzeń i okazywania swoim mamom szacunku przez dzieci, rodzice mogą obserwować swoje pociechy podczas rożnych zajęć i wyciągać swoje wnioski. Daje to rodzicom wiele satysfakcji i zachęca do dalszych starań o własne dzieci.
 Pobierz (doc, 82,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
DLA RODZICÓW Z OKAZJI DNIA MATKI
KLASA : III
TEMAT: Dla mojej mamy.
CELE OPERACYJNE:
• umie zredagować krótkie życzenia,
• wygłasza wiersz z właściwą intonacją,
• chętnie śpiewa piosenki,
• wskazuje czasowniki i przymiotniki,
• stosuje tabliczkę mnożenia w zakresie 100,
• dodaje i odejmuje w zakresie 100 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
• potrafi przedstawić w formie plastycznej najważniejsze cechy fizyczne człowieka.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. 1.Wprowadzenie mam przez swoje dzieci
- Mama losuje z koszyka serduszko z działaniem matematycznym.
Dziecko je oblicza. Mama siada na krzesło z poprawnym wynikiem.
(ZAŁACZNIK 1)
2. Zapowiedź tematu przez wybranego ucznia.
- KOCHANE MAMUSIE, WIEMY ŻE ZBLIŻA SIĘ WASZE ŚWIĘTO.
Z TEJ OKAZJI PRAGNIEMY POKAZAĆ NASZĄ PRACĘ NA
ZAJĘCIACH.

3. Rachunek pamięciowy w formie układanki z hasłem: 26 MAJA. Uczniowie
Układają liczby od najmniejszej do największej i odwracają je na drugą stronę.
Następnie po zaśpiewaniu piosenki wracają do liczb, które są środkami kwiatów.
Dopasowują płatki zgodnie z wynikiem.

[pic]

(ZAŁACZNIK 2 i 3)
II. 1. Zapowiedź piosenki pt. „Twoje święto dziś mamo”
- Czyje święto jest tego dnia?
- Jaką znacie piosenkę o ty dniu?
2. Zbiorowy śpiew.
3. Układanie odpowiedzi na pytania. Grupowanie czasowników i przymiotników.
Dzieci wykonują to zadanie zbiorowo, na wykładzinie.
(ZAŁĄCZNIK 4)

Jaka jest moja mama? (przymiotniki - mądra, miła, kochana, najukochańsza,
wyrozumiała, troskliwa, kochająca, cierpliwa, czuła, opiekuńcza, serdeczna)

Co najczęściej robi mama? (czasowniki – prasuje, gotuje, sprząta, pierze, czyta,
szyje, pomaga, kupuje, piecze)

4. Skąd wiecie, że wasze mamy mają tak wiele różnych obowiązków?
- Recytacja wcześniej przygotowanych wierszyków.
(według wyboru nauczyciela)
5. Redagowanie życzeń – praca w poziomach.
I POZIOM – układanie życzeń z pasków

|Kochana Mamusiu! |
|Życzę Ci, byś była zawsze, |
|tak piękna i radosna, |
|Jak w tym roku wiosną. |
| |

( w pustym pasku zadaniem dziecka jest podpisać się)

II POZIOM – uzupełnianie życzeń brakującymi wyrazami.

Najukochańsza Mateńko!
Życzę Ci dużo ………………….,
Samych ………………. dni
oraz wielu ………………. w pracy.

Życzy ………………….

|słonecznych |zdrowia |sukcesów |

III POZIOM – samodzielne redagowanie życzeń z wykorzystaniem podanego
słownictwa.

Najdroższej Mamie!

………………………………………….

………………………………………….

………………………………………….

|dużo zdrowia, radości, sto lat życia, samych pogodnych dni, spełnienia marzeń |

6. Wklejenie życzeń do laurek.
7. Wręczenie laurek i własnoręcznie przygotowanych wcześniej prezentów.
Odśpiewanie „Sto lat”.
8. Zajęcia plastyczne: „Moja mama. Moje dziecko”
Dzieci wykonują portrety mam, zaś mamy swoich dzieci. Następnie
zadaniem dzieci i ich mam jest wspólne odnalezienie swoich portretów.
9. Prezentacja zdjęć przyniesionych przez rodziców. Wspomnienia mam
Dotyczące ciekawych i wesołych historyjek okresu dziecięcego.

II. Podsumowanie zajęć.
1. Porządkowanie zdań we właściwej kolejności. Przepisywanie do zeszytu
Zgodnie z ustaloną kolejnością zdarzeń.
| |Oglądaliśmy wspólnie zdjęcia. |
| |Dziś ...