Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Grabarz
Data publikacji
2008-02-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
51

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rodzina jest dla dziecka najlepszym, naturalnym środowiskiem rozwoju. Dziecko, oprócz szeroko pojętej akceptacji i miłości, potrzebuje silnego kontaktu z rodzicami. Wszystkie dzisiejsze badania z zakresu psychologii i socjologii podkreślają znaczenie wpływu ojca na rozwój własnego dziecka. Ojciec jest jednak często dla swoich dzieci rodzicem mniej znanym.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


ROLA OJCA W RODZINIE

Rodzina jest dla dziecka najlepszym, naturalnym środowiskiem rozwoju. Dziecko, oprócz szeroko pojętej akceptacji i miłości, potrzebuje silnego kontaktu z rodzicami. Wszystkie dzisiejsze badania z zakresu psychologii i socjologii podkreślają znaczenie wpływu ojca na rozwój własnego dziecka. Ojciec jest jednak często dla swoich dzieci rodzicem mniej znanym. Przyczyną tego zjawiska jest przede wszystkim:
- brak czasu dla własnych dzieci związane z przeciążeniem pracą zawodową, dojazdami, zmianowością, delegacjami, poszukiwaniem dodatkowych źródeł zarobku, przemęczenia;
- brakiem chęci, gdyż ojcowie łatwo „rozgrzeszają” się z obowiązków wychowawczych wobec swoich dzieci tłumacząc to przyczynami rzeczywistymi i fikcyjnymi.
Wolą poświęcić swój czas na podniesienie standardu ekonomicznego rodziny niż poność ciężar żmudnego wysiłku wychowawczego wymagającego cierpliwości i poświęcenia. Zamyka się to w stwierdzeniu ojców zawartych w zdaniu: „Dam Ci wszystko, co chcesz, ale zostaw mnie w spokoju”. Większość statystyk stwierdza, że ojciec spędza średnio mniej niż 5 minut dziennie w sposób autentycznie wychowawczy ze swoimi dziećmi. Tymczasem obecność ojca w procesie wychowania jest nie tylko ważna i potrzebna, ale praktycznie niemożliwa do zastąpienia. Ojciec bowiem dostarcza dziecku tych bodźców w rozwoju społecznym, których matka nie może zupełnie lub w tak szerokim zakresie, jemu zaoferować. Matka nie posiada tych cech osobowości, które ma ojciec. A są często dziecku bardzo potrzebne jako wzorzec, zarówno chłopcu jak i dziewczynce. Chłopiec obcując z ojcem uczy się męskich zachowań, identyfikuje się z własną płcią, a dziewczynka na podstawie obserwacji ojca – jego zachowania wobec matki, kształtuje swój stosunek do płci odmiennej.
Ojciec musi zadbać o to by zaspokajać potrzeby dziecka związane z rozwojem fizycznym, psychicznym, społecznym i kulturalnym. Zaspokajanie potrzeb fizycznych wymaga od ojca rozwiązywania wielu problemów. Należą do nich: przestrzeganie zasad higieny osobistej dziecka, oraz higieny otoczenia, zwłaszcza mieszkania, racjonalny tryb życia czyli właściwe dla wieku proporcje nauki, pracy, zabawy i wypoczynku z uwzględnieniem aktywności ruchowej. Ojciec musi także zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu różnorakich nałogów dzieci takich jak: palenie tytoniu, picie alkoholu, używanie narkotyków. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszej dobie, gdyż dziecko poddawane jest różnorakim pokusom poza obrębem własnej rodziny, gdzie można szybko zatracić własną tożsamość.
Ojciec ma także bardzo ważną rolę związaną z rozwojem społecznym, zmierzającym do prawidłowego funkcjonowania dziecka w różnych rolach i grupach społecznych. Poprzez własne oddziaływanie ojciec wprowadza dziecko do kolejnych w jego życiu kręgów środowiskowych takich jak: przedszkole, szkoła, grupa rówieśnicza, organizacje młodzieżowe. Ojciec wdraża dziecko do życia społecznego poprzez:
- kształtowanie pozytywnej motywacji i pozytywnego stosunku do wszelakiej pracy, czuwając nad bezpośrednim udziałem ...