Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia w grupie IV (sześciolatki)
Temat zajęcia: Jesienny wiatr
Cele ogólne:
- stymulowanie dzieci do poprawnych i wyrazistych wypowiedzi,
- uświadomienie pozytywnych i negatywnych skutków wiatru dla otoczenia,
- rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia,
- rozwijanie twórczej aktywności.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poprawnie i wyraziście wypowiada się,
- aktywnie włącza się do zajęć,
- rozpoznaje wielkość literek,
- śpiewa piosenkę o tematyce jesiennej,
- poprawnie wymawia głoskę sz,
- prawidłowo reaguje na akcenty muzyczne,
- określa siłę wiatru,
- dmucha na bibułkowe paski,
- wykonuje wachlarzyk wg instruktażu,
- sprząta po zakończonej pracy.
Formy:
- zbiorowa (podczas rozmowy, słuchania zagadek, recytacji, śpiewu, zabawy ruchowej,
objaśnień nauczyciela),
- indywidualna (podczas pracy przy stolikach).
Pomoce: magnetofon, płyta z nagraniami piosenek i odgłosami wiatru, obrazki przedstawiające wiatr, opaska z wizerunkiem wiatru, kartoniki oznaczające wielkość, poznane literki, chusty, kolorowy papier, spinacz, kokardka.
Przebieg:
1. Powitanie Iskierka przyjaźni
Dzieci siedzą w kole i trzymają się za ręce. Nauczycielka mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk”. Dzieci przekazują sobie uścisk przyjaźni.
2. Recytacja wiersza H. Łochockiej Wiatr listopadowy:
Jestem wiatr listopadowy,
kapelusze ściągam z głowy.
Parasole chętnie chwytam,
trach!!! wywracam je, i kwita!
Jestem wicher, wiatr, wietrzysko:
gwiżdżę sobie dziś na wszystko!
Analiza treści wiersza:
- O im opowiada wiersz?
- Co robi listopadowy wiatr?
- Czy podoba Wam się zachowanie listopadowego wiatru?
- Jak wygląda wiatr?
- Czy można go zobaczyć gołym okiem?
- Czy można go dotknąć, powąchać, skosztować ... ?
3. Śpiew piosenki Wiatr zapukał z podziałem na role. Dzieci śpiewając piosenkę naśladują jednocześnie ruchem wszystkie czynności jakie występują w treści piosenki: pukanie, kręcenie, kołysanie, rozganianie chmurek, osuszanie kałuż, zamiatanie liści itp.
1.Wiatr zapukał w okna do dzieci:
„Halo, hej starszaki jak leci?”
Nie chce mi się biegać po polach,
Przyjdę do waszego przedszkola.
Ref. Nie, nie, nie!!! Wietrzyku, psotniku masz chmurki przeganiać, utulać sarenki w lesie,
kałuże osuszać i liście posprzątać, bez ciebie co zrobi jesień.
2. A ja chcę rozkręcać zabawki,
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
Zbudzić wasze misie i lalki.
Ref. Nie, nie, nie!!!
4. Nauczycielka przedstawia odgłosy wiatru z nagrania magnetofonowego. Dzieci określają wiatr i określają jego natężenie (silny, słaby). Próby nazwania rodzajów wiatru: wichura, huragan, wietrzyk, wiaterek, zawierucha itd. Rozmowa z dziećmi na temat pozytywnych (rozsiewa nasiona, przynosi ulgę w upalne dni, unosi latawce, balony, porusza żaglowce) i negatywnych (łamie gałęzie, wyrywa drzewa, burzy domy itp.) skutków wiatru dla otoczenia.
5. Zabawa muzyczna Dwa wiatry
Pani dzieli dzieci na dwie grupy wg wielkości literek: wietrzyki psotne (A, O, M, T, L) oraz spokojne ...