Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia w grupie IV (sześciolatki)
Temat zajęcia: Zapoznanie z literą A, a w oparciu o wyrazy podstawowe Agata i lala z wykorzystaniem piosenki Aaa kotki dwa.
Cel ogólny:
- wprowadzenie pisanej i drukowanej litery a, A,
- ćwiczenie słuchu fonemowego,
- określenie głoski a jako samogłoski.
Cele operacyjne:
- wypowiada się na temat treści obrazka,
- rozpoznaje literę a, A i identyfikuje ją z głoską a,
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej wyrazów: Agata, lala,
- zapamiętuje słowa piosenki Aaa kotki dwa,
- bawi się zespołowo i respektuje zasady panujące w grupie,
- śpiewa wspólnie z grupą piosenkę Aaa kotki dwa.
Metody:
-słowna: rozmowa, objaśnienie,
-poglądowa: pokaz,
-czynnościowe: utrwalające,
-elementy Metody Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz.
Formy pracy:
- praca z całą grupą,
- zabawy w małych grupach,
- indywidualna praca przy stolikach.
Pomoce: ilustracja Agata z lalką, odtwarzacz CD, piosenka Aaa kotki dwa , nagranie Le Basque puzzle z literą do składania, litery i cegiełki do układania modelu wyrazów, woreczki, kredki, mandale z literką A,a - Alicji Małasiewicz: „Mandale literkowe i cyferkowe. Książeczka do kolorowania dla uczniów klas 0-III. Uczy – bawi - odpręża”
Przebieg:
1. Zabawa integrująca grupę Iskierka.
2. Rozmowa przy obrazku Agata z lalą - omówienie treści obrazka sytuacyjnego.
- Kogo przedstawia ilustracja?
- Co robi Agata?
- Jak myślicie, jaką piosenkę śpiewa lali?
3. Nauczyciel prezentuje melodię piosenki Aaa kotki dwa w formie murmuranda, bez słów. Dzieci próbują się włączyć w tę zabawę. Następnie odtwarza z odtwarzacza nagranie piosenki. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące treści piosenki sprawdzając jej zrozumienie.
Aaa kotki dwa,
szarobure obydwa,
jeden duży, drugi mały
oba mi się spodobały.
Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa,
nic nie będą robiły,
tylko ciebie bawiły.
4. Wyklaskiwanie sylab w poszczególnych wyrazach, poczynając od najprostszego kot-ki, du-ży, ma-ły, spo-do-ba-ły, ro-bi-ły, ba-wi-ły itp.
5. Zabawa taneczna wg Batii Strauss Le Basque
Dzieci ustawione w parach, jedno za drugim, pierwsze dziecko ucieka przez 4 takty, drugie je goni – „kotki się bawią” – na akcenty – uderzają nawzajem o swoje dłonie i mówią „miau”, a potem wirują dookoła trzymając się za dłonie.
6. Nawiązanie do tematyki poznawanej litery – analiza i synteza wyrazów Agata, lala (sylaby, głoski). Prezentacja i umieszczenie wprowadzonej litery w miejsce odpowiadającej jej głoski.
6. Omówienie wyglądu i kształtu litery drukowanej małej i wielkiej a, A oraz pisanej bez analizowania.
7. Praca w małych grupach - łączenie elementów puzzli w całość przedstawiających literę A,a.
8. Wyszukiwanie litery A, a w zapisanym tekście piosenki Aaa kotki dwa i jej podkreślenie.
9. Rytmiczne wystukiwanie a następne „utulanie do snu” woreczków ...