Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć. w gr. 6-latkow
Temat: Uświadamianie dzieciom wartości przyjaźni na podstawie utworu
J. Tajcy „Jarzębinka”
Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności poprawnego formułowania zdań
- znajomość aktualnej pory roku, nazwy miesiąca
- ewaluacja wiedzy
- wyróżnianie głosek w wyrazach
- dokonywanie analizy i syntezy wyrazów
- czytanie globalne
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- prawidłowo formułować zdanie
- wymienić aktualną porę roku, nazwę miesiąca
- wyróżniać głoski w wyrazach
- dokonać analizy i syntezy wyrazów
- czytać proste wyrazy globalnie
Formy – zespołowa, indywidualna
Formy aktywności – słowna, muzyczna, ruchowa, z zakresu czytania
Metody: słowna – rozmowa
czynna – ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne: kartoniki z obrazkami, ilustracje do utworu, bębenek, muzyka z magnetofonu, obrazki do kolorowania
Przebieg zajęcia
1. Powitanie grupy’ zabawa integracyjna z celem pedagogiki zabawy „Przywitajcie się, posyłając uśmiech i machając dłonią
2. Rozmowa na temat pory roku
Jaka jest obecnie pora roku?
Jaki mamy miesiąc? Skąd się wzięła nazwa miesiąca?
Ile w roku jest pór? Jakie?
3. Segregowanie przedmiotów przedstawionych na obrazkach wg. przynależności do poszczególnych pór roku.
4. Zabawa ruchowa „Smutna i wesoła buzia”
5. Słuchanie utworu „Jarzębinka”
6. Rozmowa na temat utworu:
- kto występował w bajce?
- kto był przyjacielem babci i Jarzębinki a kto wrogiem?
- kto to jest prawdziwy przyjaciel?
- kogo moglibyście nazwać swoimi przyjaciółmi?
- czytanie globalne wyrazów
7. Zabawa „Ludzie do ludzi”
8. Wyszukiwanie obrazków na określony temat: Jesteście zaproszeni na urodziny do Jarzębinki, co jej podarujecie – analiza i synteza wyrazu
9. Kolorowanie korali zgodnie z podaną instrukcją