Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Jaworska
Data publikacji
2008-02-21
Średnia ocena
5,00
Pobrań
249

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja pt.: "Substancje proste i złożone" jest scenaruszem lekcji przyrody, który można wykorzystać w kl. VI szkoły podstawowej. Scenariusz, który proponuję w bardzo ciekawy i interesujacy sposób wprowadza szóstoklasisów w świat chemii, który szerzej bedą poznawać w kolejnym etapie edukacji.
 Pobierz (doc, 63,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji przyrody w klasie VI

Temat: Substancje proste i złożone

Cele:

➢ Uczeń wie, że wszystkie substancje można podzielić na proste i złożone

➢ Uczeń umie wymienić różnice między substancją prostą i złożoną

➢ Uczeń wie, że tlenek magnezu, podobnie jak i woda, czy CO2 to substancja złożona

➢ Uczeń samodzielnie wymienia właściwości metali – na podstawie doświadczenia i obserwacji próbki metalu

➢ Uczeń ustala cechy różniące metale od niemetali

➢ Uczeń porównuje właściwości substancji prostych i dokonuje ich klasyfikacji na metale i niemetale

➢ Uczeń rozpoznaje pospolite metale i niemetale

➢ Uczeń określa zastosowanie metali na podstawie ich właściwości

Czas: 2 godz. lekcyjne

Metody: pokaz, doświadczenie, obserwacja, pogadanka

Środki dydaktyczne: drobny papier ścierny, mały obwód elektryczny, pojemniki z gorącą wodą, kolba stożkowa, szczypce lub łyżeczka do spalań, palnik spirytusowy, odczynniki: siarka, fosfor, cynk, żelazo, jod, miedź, sód, potas, magnez, rtęciowy termometr, złoty i srebrny pierścionek

Przebieg zajęć:

Przygotowanie:

1. Uczniowie otrzymują polecenie przyniesienia na zajęcia drobny papier ścierny (do stwierdzenia połysku na metalach), młotek (do stwierdzenia kowalności), pojemniki z gorącą wodą (do zbadania przewodzenia ciepła), mały obwód elektryczny – płaska bateria, miedziany drucik i żaróweczka (do stwierdzenia przewodzenia prądu)

2. Zgromadzenie środków dydaktycznych

Przeprowadzenie:

1. Wyjaśnienie, co nazywamy materią i ciałem fizycznym

2. Wyjaśnienie pojęcia „atom” – (atom – najmniejsza ilość pierwiastka, niepodzielna cząstka. Uczniom można pojęcie atomu uzmysłowić na przykładzie ziarenka piasku. Wyobraź sobie ziarenko piasku, które kruszysz w dłoni. Po pewnym czasie z rozkruszonego ziarenka powstanie drobny pyłek. Teraz ta jedna odrobinka, którą nie można w żaden sposób rozkruszyć to jest właśnie atom. Aby wyobrazić sobie, jak mały jest mały, wystarczy powiedzieć, że w 1mm3 miedzi, czyli sześcianiku, którego boki mają wymiary 1mm, znajdą się 84 tryliony atomów. Na każdym boku takiego sześcianiku znajduje się około 4 379 000atomów

3. Wyjaśnienie, że wszystkie ciała fizyczne zbudowane są z substancji

4. Podział substancji

a) Substancje proste (pierwiastki chemiczne) – nauczyciel prezentuje układ okresowy i wyjaśnia, że jego twórcą był, żyjący w XIX wieku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew. Nauczyciel prezentuje teraz uczniom kilka pierwiastków takich jak: miedź, sód, rtęć (termometr rtęciowy), potas, ołów, fosfor, siarkę, cynę, cynk, magnez, jod oraz złoty, platynowy i srebrny pierścionek. Po pokazie uczniowie dochodzą do wniosku, że pierwiastki występują w trzech stanach skupienia.

• Stałym (sód, potas, ołów, fosfor, siarka, cyna, cynk, magnez, wapń, złoto, srebro, platyna)

• Ciekłym (rtęć)

• Gazowym (tlen, azot)

Doświadczenie – Podział pierwiastków chemicznych na metale i niemetale.

Odczynniki: siarka, fosfor, cynk, żelazo, jod, miedź, sód, potas, magnez

Sprzęt: drobny papier ścierny (do stwierdzenia połysku ...