Dodaj publikację
Autor
Renata Pabich
Data publikacji
2008-02-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
169

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji będący podsumowaniem wiadomości o kręgowcach, o zagrożonych gatunkach kręgowców.
 Pobierz (doc, 115,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie VI

Autor: Renata Pabich

1. Dział programu nauczania: Różnorodność kręgowców i środowisk ich życia.
2. Temat lekcji: Zwierzęta z różnych stron świata – podsumowanie wiadomości.
3. Cele lekcji:

Wiadomości dotyczące:
✓ warunków życia, miejsca występowania, zdobywania pokarmu, rozmnażania kręgowców;

Umiejętności pozwalające:
✓ określić przystosowania wybranych gatunków kręgowców do warunków życia;

Postawy świadczące:
✓ o rozumieniu konieczności ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem.

4. Metody pracy: pogadanka, gra dydaktyczna (dobieranka), mapa mentalna,
elementy dyskusji, burza mózgów.
5. Formy pracy: grupowa.
6. Środki dydaktyczne: rysunki lub fotografie kręgowców, karteczki z cechami
zwierząt, mapa świata, instrukcje.
7. Strategia: operacyjna.
8. Czas zajęć: 45 minut.

Przebieg lekcji

Faza wstępna

1. Sprawdzenie listy obecności uczniów na zajęciach.
2. Zapoznanie z tematem lekcji.
3. W krótkiej pogadance uczniowie przypominają grupy kręgowców poznane na
wcześniejszych lekcjach: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.

Faza realizacyjna

1. Podział uczniów na sześć grup.
2. Przydział grupom zadań do wykonania.
Uczniowie otrzymują komplet wymieszanych czterech obrazków i karteczek
z wyrywkowymi informacjami o czterech zwierzętach.
3. Uczniowie pracują w grupach według instrukcji.

INSTRUKCJA

✓ Dopasuj opisy do fotografii.
✓ Dobierz zdania dotyczące danego gatunku, warunków w jakich żyje, jak
wygląda, czym się żywi, jak się rozmnaża.
✓ Wybierz najbardziej widoczne cechy zwierząt świadczące o przystosowaniu do warunków życia.

4. Liderzy grup prezentują wyniki swojej pracy.
5. Każda grupa umieszcza rysunki swoich zwierząt w odpowiednim miejscu na
przygotowanej przez nauczyciela mapie świata.
6. Po zakończeniu tworzenia mapy mentalnej uczniowie zastanawiają się:
✓ Dlaczego papuga jest kolorowa?
✓ Dlaczego lew jest żółty?
✓ Dlaczego niedźwiedź polarny jest biały?
✓ Dlaczego żyrafa ma długą szyję?
7. Uczniowie udzielając odpowiedzi podają przykłady przystosowań zwierząt do
warunków życia.

Faza podsumowująca

1. Uczniowie dyskutują o roli odpowiednich warunków dla zdrowia i życia
zwierząt.
2. Uczniowie spontanicznie udzielają odpowiedzi na zadane przez nauczyciela
pytania:
✓ Dlaczego w niektórych miejscach mapy znalazło się tak dużo zwierząt, a w innych tak mało?
✓ Co powoduje, że coraz więcej gatunków uznawanych jest za zagrożone?
3. Propozycje zapisywane są na tablicy:
✓ niszczenie lub fragmentaryzacja środowisk naturalnych,
✓ wycinanie lasów tropikalnych,
✓ polowania,
✓ nielegalny handel,
✓ zmiany klimatyczne,
✓ zanieczyszczenie środowiska,
✓ wprowadzanie nowych gatunków zwierząt na dany teren.
4. W dalszej części lekcji uczniowie zastanawiają się, które gatunki są
najbardziej zagrożone? Propozycje odpowiedzi zapisywane są na tablicy:
✓ z niskim tempem reprodukcji,
✓ z wysoką pozycją w łańcuchu pokarmowym,
✓ o dużych rozmiarach ciała,
✓ o wysokiej specjalizacji pokarmów,
✓ o ograniczonych areałach występowania,
✓ konkurujące z człowiekiem o te same zasoby pokarmowe,
✓ o braku możliwości migracji.
5. Zapisanie notatki w zeszytach przedmiotowych ...