Dodaj publikację
Autor
Emilia Czajkowska
Data publikacji
2008-02-25
Średnia ocena
0,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prezentacja sposobu prowadzenia zajęć logopedycznych z dzieckiem 6-letnim. Utrwalanie głoski "s" i "c"; doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych; doskonalenie słuchowego różnicowania głosek "ż" i "z".
 Pobierz (doc, 46,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPDYCZNYCH DLA JEDNEGO PACJENTA

TEMAT: Utrwalenie głosek ”s”, „ c”. Wprowadzenie „z”, i „ż” w opozycji w nagłosie wyrazów.

Wiek dziecka: 6 lat

Diagnoza logopedyczna:
Cel zajęć:
- utrwalanie wymowy „s”, „c”w wyrazach,
- doskonalenie sprawności narządów artkulacyjnych,
- kształtowanie słuchowego różnicowania głosek „z” i „ż”.

| | | | | | |
|OGNIWA ZAJĘĆ |RODZAJE ĆWICZEŃ |PRZEBIEG |POMOCE |CZAS |UWAGI |
|1.Nawiązanie kontaktu |_______________ |Rozmowa z dzieckiem o tym co jadło na śniadanie … |__________________________ | | |
|emocjonalnego | | | |3min | |
|2. Ćwiczenia |a) Oddechowe | | | | |
|logopedyczne | | | | | |
| |b) głosowe | Powolne wymawianie: sy, sa, se | |5min | |
| | |Połączenia: asa, oso, sowa, osa, kosa, nosek, las, pas, włos, napis | | | |
| | |Mówienie wierszyka, który dziecko miało zadany do domu „Sos”. | | | |
| | |Różnicowanie: szu, su- sza, sa- asz, as | | | |
| |c) Słuchowe |1. Wysłuchiwanie wyrazów z głoską „sz”. Logopeda mówi różne wyrazy, zadaniem dziecka jest | |10 | |
| | |podniesienie ręki gdy usłyszy wyraz „kasza”. | |min | |
| | |2. Logopeda wymawia różne sylaby, dziecko rozpoznaje sylabę „sze”. | | | |
| | |3.Logopeda wypowiada wyrazy: syna: szyna, sok: szok, szuka: stuka, kosz: kos, zadaniem dziecka jest | | | |
| | |wskazanie czy są to takie same wyrazy. | | | |
| | |4. dziecko mówi co słyszy na początku wyrazu: cytryna, cerata, sala, ser, samochód. | | | |
| | |5. Wysłuchiwanie głosek na końcu wyrazów: koc, materac, głos, hamulec. | | | |
| | |6. Dziecko wskazuje czy w danym wyrazie jest głoska „c” czy „s”: klocki, nos, tablica, skakanka, | | | |
| | |wąsy. | | | |
| | | | | | |
| |d) usprawniające czynności |________________________ |___________________________ |___ |_____________ |
| |fizjologiczne | | | | |
| |e) usprawniające pracę narządów |1. Podnoszenie języka do dziąseł dziąseł opuszczanie go na dolne zęby.. |szpatułka |4min | |
| |artykulacyjnych |2. wypychanie policzków językiem. | | | |
| | |3.Przygryzanie dolnej i górnej wargi. | | | |
| | |4. Kląskanie i mlaskanie naprzemiennie. | | | |
| | |5. Robienie koszyczka. | | | |
| | |6. Odbijanie języka od zębów. | | | |
| | |7. Język do góry i szybkie wymawianie ttdd, dddd | | | |
| |f) artykulacyjne z zaznaczeniem |1. Dziecko mówi co widzi na obrazkach. Otwiera poszczególne elementy szafy, przygotowanej przez |Arkusz z narysowaną szafą i jej |10 | |
| |etapu pracy |logopedę. Wskazywanie kierunków :dół, góra, lewa strona, prawa strona. |zawartością.Zestawy obrazków. |min | |
| | |2. Po zamknięciu szafy diecko wymienia co się w niej znajdowało. | | | |
| | |3. Dziecko mówi co się znajduje na rysunku: sałata, wąsy, list, laska, zając, latawiec, stół, | | | |
| | |szuflada, skakanka, wózek, z piaskiem, cytryna, piec, cukier, tablica, klocki. | | | |
| | |4. Obrazki: zebra, zero, zęby, zamek, zabawki, zapałki, zachód, zupa, gazeta, ogryzek, prezent, | | | |
| | |gwizdek, łzy, rózga. | | | |
| | |5. Powtarzanie sylab: za: ża, żo: zo, ży: zy. | | | |
| | |6. Powtarzanie wyrazów: zupa, żaba, Zenek, Żaneta, zebra, żyrafa | | | |
| |g) słownikowe | | | | |
|3. Ćwicz. końcowe | |7. Dziecko nazywa obrazki i mówi jaka jest głoska na początku: „z”, czy „ż”? zegar, rzeka, żaglówka, | |5min | |
| | |żyrafa, zebra, rzodkiewka, zlew, żaba, zapałki. | | | |
| | |Zadanie ...