Dodaj publikację
Autor
Agata Sączek
Data publikacji
2008-02-26
Średnia ocena
5,00
Pobrań
202

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ LEKCJI Z PRZYRODY W KLASIE VI TEMAT: Życie w strefie otwartej toni wodnej - ryby. Treści: 1. Przystosowania w budowie ryb do życia w wodzie. 2. Czynności życiowe ryb. Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem, obserwacja ilustracji Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: podręcznik, plansze, ilustracje, karty pracy
 Pobierz (docx, 27,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI Z PRZYRODY W KLASIE VI

TEMAT: Życie w strefie otwartej toni wodnej - ryby.

Data przeprowadzenia: 14.11.2007.

Prowadząca: mgr Agata Sączek

Treści:

1. Przystosowania w budowie ryb do życia w wodzie.

2. Czynności życiowe ryb.

Cele:

Wiadomości – uczeń:

wie, że ryby to liczna i zróżnicowana grupa kręgowców,

wymienia części ciała ryby,

wymienia przystosowania ryb do życia w wodzie,

wyjaśnia, na czym polega jajorodność i żyworodność ryb,

wyjaśnia pojęcie zmiennocieplność,

Umiejętności – uczeń:

oznacza na rysunku części ciała ryby,

charakteryzuje czynności życiowe ryb,

wyjaśnia przyczyny wędrówek ryb,

Postawy – uczeń:

aktywnie uczestniczy w zajęciach,

współpracuje w grupie,

dąży do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Metody pracy: pogadanka, praca z tekstem, obserwacja ilustracji

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze: podręcznik, plansze, ilustracje, karty pracy

Przebieg zajęć:

I. Faza wprowadzająca

Czynności organizacyjno-porządkowe.

Nawiązanie do tematu poprzedniej lekcji, przypomnienie, jakie bezkręgowce żyją w strefie przybrzeżnej morza.

Sprawdzenie zadania domowego dla wszystkich.

Wprowadzenie do tematu – ryby jako zwierzęta aktywnie pływające, przystosowane do życia w środowisku wodnym. Podanie celów lekcji.

Zapisanie tematu lekcji.

II. Faza realizacyjna

Uczniowie w grupach opracowują otrzymane zagadnienia (załącznik nr 1).

Uczniowie prezentują wyniki pracy na forum klasy.

III. Faza podsumowująca

Uczniowie uzupełniają karty pracy jako notatkę z lekcji (załącznik nr 2).

Przegląd przyniesionych przez uczniów materiałów, dotyczących różnorodności ryb.

Ocena pracy uczniów.

Zadanie domowe:

dla wszystkich – ćw. 11, 12 i 14, s. 50-51

dla chętnych – korzystając z Internetu, encyklopedii multimedialnych i innych źródeł informacji zaprezentuj wiadomości dotyczące ssaków morskich.

Załącznik 1

GRUPA I

Ciało ryb ma ………………….. kształt, przystosowany do pokonywania oporu wody. Kształt ciała jest dostosowany do trybu ………………….. i ……………………, na której żyją – ryby szybko pływające mają ciało ……………………, bocznie spłaszczone, natomiast ciało ryb żyjących w strefie dennej jest spłaszczone ………………………………………..... .

Na ilustracjach zamieszczonych na tablicy wskazać rybę, która ma ciało bocznie spłaszczone oraz rybę żyjącą w strefie dennej.

GRUPA II

Skóra ryb wydziela ………………………, który zmniejsza tarcie między ciałem ryby a wodą i w ten sposób ułatwia jej pływanie. Skóra ryb wytwarza także pokrywające ciało łuski, które chronią przed …………………………. mechanicznymi i ułatwiają pływanie. Komórki ………………………… nadają rybom różne barwy ciała. Barwa pełni rolę ……………………… lub odstraszającą.

GRUPA III

Ciało ryb składa się z głowy, ………………….. i odcinka ogonowego. Na głowie znajduje się narząd wzroku – …………… bez powiek. Niektóre z ryb mają wąsy, które jako narząd …………………… umożliwiają orientację w terenie, głównie rybom …………………… . Po bokach ciała ryb przebiega linia …………………….. . Informuje ona rybę o ruchach ……………., naturalnych przeszkodach i ……………………. temperatury.

Na rysunku umieszczonym na tablicy wskazać części ciała ryby ...