Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V
Autor: Renata Pabich
1. Dział programu nauczania: Grzyby – organizmy prawie wszystkich
środowisk.
2. Temat: Znaczenie grzybów.
3. Cele kształcenia:
Wiadomości dotyczące:
✓ roli grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka,
✓ grzybów jadalnych i niejadalnych;
Umiejętności pozwalające:
✓ podać przykłady działalności korzystnej i niekorzystnej grzybów,
✓ rozpoznać grzyby jadalne i niejadalne,
✓ wykazać wpływ grzybów pasożytniczych i trujących na zdrowie człowieka,
✓ uzasadnić rolę grzybów w krążeniu materii,
✓ zinterpretować zależność między przestrzeganiem zasad grzybobrania a zachowaniem środowiska;
Postawy świadczące:
✓ o uświadomieniu sobie konsekwencji swoich bezpośrednich i pośrednich poczynań w środowisku.
4. Metody pracy: pogadanka, „ burza mózgów”, gry dydaktyczne, mapa
mentalna, elementy dyskusji.
5. Formy pracy: grupowa.
6. Środki dydaktyczne: podręcznik: Przyroda kl 5, Wydawnictwo „Żak”,
albumy grzybów wykonane przez uczniów, ilustracje
grzybów, instrukcje, Karty pracy, koperty z
rozsypankami wyrazowymi, duży kolorowy arkusz
papieru.
7. Strategia: operacyjna.
8. Czas zajęć: 45 minut.
Przebieg lekcji
Faza wstępna
1. Sprawdzenie listy obecności uczniów na zajęciach.
2. Zapoznanie z tematem lekcji.
3. Podział klasy na sześć grup.
4. Przydział uczniom zadań do wykonania.
Faza realizacyjna
1. Pogadanka na temat znaczenia grzybów.
Uczniowie na podstawie wcześniej zdobytych wiadomości wymieniają
przykłady znaczenia grzybów. Następnie dokonują podziału tegoż znaczenia
na pozytywne i negatywne.
2. Uczniowie pracują w grupach według instrukcji ( ZADANIE 1).
3. Liderzy grup prezentują wyniki swojej pracy.
4. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Dokonuje
ewentualnych poprawek.
5. Metodą „ burzy mózgów” uczniowie wymieniają znane im grzyby
kapeluszowe.
6. Nauczyciel prezentuje przygotowane ilustracje grzybów kapeluszowych na
tablicy.
7. Uczniowie oglądają albumy grzybów. Zwracają uwagę, które z nich są
jadalne, a które nie.
8. Uczniowie w grupach opracowują ZADANIE 2 z instrukcji.
9. Liderzy grup dokonują podziału zgromadzonych na tablicy ilustracji grzybów
na jadalne i niejadalne.
10. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Dokonuje
ewentualnych poprawek.
11. W krótkiej dyskusji uczniowie w grupach ustalają zasady grzybobrania.
12. Uczniowie pracują według instrukcji (ZADANIE 3).
13. Przedstawiciele grup przedstawiają ustalone przez siebie zasady
grzybobrania. Propozycje zasad napisane na kolorowych kartkach przyklejają
na dużym kolorowym arkuszu papieru, przymocowanym na tablicy. Powstają
ZASADY GRZYBOBRANIA.
Faza podsumowująca
1. Podsumowanie poznanego materiału.
2. Ocena pracy uczniów na zajęciach.
3. Zadanie pracy domowej: Wykonaj zadanie 3 w Karcie pracy.
INSTRUKCJA
1. Otwórz przygotowaną kopertę nr 1 (ZNACZENIE GRZYBÓW), rozłóż
przygotowane karteczki ze znaczeniem grzybów. Następnie dokonaj podziału
znaczenia grzybów na pozytywne i negatywne. Wykonaj zadanie 1 w Karcie
pracy.
2.Przejrzyj leżące przed Tobą albumy grzybów. Zwróć uwagę, które z nich są
jadalne, a które niejadalne ...