Dodaj publikację
Autor
Izabela Kuderska
Data publikacji
2008-03-03
Średnia ocena
1,50
Pobrań
264

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji "Woher kommst du", na podstawie podręcznika "Wir" kl. IV.
 Pobierz (docx, 19,4 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

Temat: Ich komme aus Polen.

Cele komunikacyjne:

Uczniowie potrafią zapytać się drugiej osoby z jakiego kraju pochodzi i samemu udzielić odpowiedzi na takie pytanie.

Cele leksykalno-gramatyczne:

Szyk zdania pytającego ze słówkiem pytającym „woher”.

Wprowadzenie przyimka „aus”.

Wprowadzenie czasownika „kommen”.

Wprowadzenie i utrwalenie nazw wybranych krajów.

Wprowadzenie elementów realioznawstwa.

Materiały dydaktyczne:

kartki z nazwami krajów do powieszenia na tablicy (na każdej kartce oprócz nazwy kraju znajdują się zdjęcia jego najbardziej charakterystycznych cech - element realioznawstwa),

magnesy,

podręcznik i ćwiczenia „Wir” kl. IV,

rzutnik pisma, folie,

karteczki do losowania dla uczniów ( gra ).

Formy socjalne:

plenum, praca w parach, praca samodzielna

Odbiorca zajęć:

klasa VI (drugi rok nauki).

Czas:

45 min.

L.p.

Przebieg lekcji

Czas

Forma

socjalna

Materiały

1.

Prezentacja nowego tematu lekcji.

Nauczyciel zapoznaje uczniów z nazwami krajów europejskich. Prosi o powieszenie ich na tablicy tak , jak leżą na mapie Europy.

Uczniowie głośno powtarzają poznane kraje i zapisują nazwy do zeszytu.

10

plenum

kartki z nazwami krajów, zdjęciami i ilustracjami

magnesy

2.

Nauczyciel pokazuje pierwszą kartkę nazwą kraju (Deutschland) i mówi „Ich komme aus Deutschland.”

Nauczyciel pyta uczniów, co to zdanie oznacza. Nauczyciel pyta o ten sam kraj kilku uczniów pytaniem „Woher kommst du?”

Nauczyciel prezentuje na rzutniku pytanie i odpowiedź.

Nauczyciel wskazuje i pyta o pozostałe kraje.

Nauczyciel prosi o zapisanie na tablicy odmiany czasownika „kommen”.

10

plenum

kartki z nazwami krajów, zdjęciami i ilustracjami

rzutnik, folia

3.

Dopasowanie do danego kraju jego symbolu samochodowego. Nauczyciel pyta uczniów „Woher kommt das Auto?”

5

plenum

rzutnik, folia

4.

Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki

z międzynarodowymi oznaczeniami samochodowymi.

Uczniowie w łańcuszku pytają się skąd pochodzą i odpowiadają na to pytanie.

5

praca w parach

karteczki miedzyna-rodowymi oznacze-niami samocho-dów

5.

Nauczyciel prezentuje kartki z różnymi znanymi osobami i zadaje uczniom pytania:

Wer ist das?

Woher kommt er (sie)?

10

plenum

rzutnik, folie ze znanymi osobami

6.

Praca w zeszycie ćwiczeń

5

praca samo-dzielna

zeszyt ćwiczeń

7.

Ewaluacja: Uczniowie otrzymują kartę, na której zaznaczają stopień opanowania danych treści podczas zajęć.

praca samo-dzielna

karta samooceny

8.

Praca domowa.

zeszyt ćwiczeń

+

Znam nazwy krajów europejskich.

Znam międzynarodowe symbole samochodowe.

Potrafię zadać

pytanie, Skąd pochodzisz?

Potrafię na takie pytanie odpowiedzieć.

Znam nazwy krajów europejskich.

Znam międzynarodowe symbole samochodowe.

Potrafię zadać pytanie, Skąd pochodzisz?

Potrafię na takie pytanie odpowiedzieć.