Dodaj publikację
Autor
Marianna Truszkowska
Data publikacji
2008-03-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
453

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć zintegrowanych do wiersza Juliana Tuwima "Słoń Trąbalski" - kl. I.
 Pobierz (doc, 62,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć zintegrowanych
przeprowadzonych dn. 3 marca 2008 r. w klasie I
Prowadząca: mgr Marianna Truszkowska
Krąg tematyczny: Problemy małe i duże.
Temat dnia: KŁOPOTY Z PAMIĘCIĄ
Zapis w dzienniku: Głośne czytanie wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”
z zachowaniem odpowiedniej intonacji. Ćwiczenia w budowaniu zdań rozwiniętych. Ustalanie listy rad dla zapominalskich.
CELE WYCHOWAWCZE:
– kształtowanie pozytywnych zachowań wobec innych osób,
– aktywne współdziałanie w zespole.
CELE OGÓLNE:
– Kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.
– Kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanego tekstu.
– Kształcenie umiejętności słuchania.
– Doskonalenie umiejętności układania zdań z rozsypanki wyrazowej.
– Doskonalenie pamięci.
– Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
– potrafi czytać wiersz „Słoń Trąbalski” J. Tuwima cicho ze zrozumieniem,
– potrafi wypowiedzieć się na temat wiersza i ilustracji,
– potrafi odszukać w tekście wiersza odpowiednie fragmenty,
– potrafi słuchać i wyciągać wnioski,
– układa zdania z rozsypanki wyrazowej i poprawnie je zapisuje,
– poprawnie udziela odpowiedzi na zadawane pytania po przeczytaniu tekstu,
– rozwija zainteresowania czytelnicze,
– umie samodzielnie uzupełnić tekst z lukami
Metody:
− podająca – czytanie tekstu literackiego
− problemowa – aktywizująca; dyskusja dydaktyczna kierowana
− eksponująca; prezentacja multimedialna
− działania praktyczne – ćwiczenia w kartach pracy

Formy pracy:
– praca indywidualna i zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
– egzemplarze lektury J. Tuwima pt. „Wiersze dla dzieci”,
– komputer i prezentacja multimedialna „Słoń Trąbalski”,
– karty pracy – tekst z lukami,
– rozsypanka wyrazowa – „Rady dla zapominalskich”,
– podręcznik „Świat ucznia” i zeszyt ćwiczeń cz. 3,
– płyta CD z nagraniem wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do zajęć – oglądanie wystawki książek Juliana Tuwima.
2. Zabawa w kończenie wyrazów:
Rzucam ci piłeczkę i mówię część słowa.

A ty szybko zgadnij, jaka jest druga połowa.

Nauczyciel podaje część wyrazu wokół tematu książka: ( książ....., biblio....., czytel...., ilus....., ty....., wydaw....., baj....., ).

3. Wysłuchanie z płyty wiersza J. Tuwima „Słoń Trąbalski”.
4. Określenie nastroju wiersza (żartobliwy, wesoły, dowcipny, humorystyczny ).
5. Głośne czytanie wiersza przez dzieci z zachowaniem odpowiedniej intonacji.
6. Swobodne wypowiedzi na temat wiersza. Odszukanie najweselszych fragmentów.
– Kto jest głównym bohaterem wiersza?
– Czy podobał wam się wiersz i dlaczego?
– Co podobało wam się najbardziej? Znajdź ten fragment i go odczytaj.
– Jaką wadę miał słoń?
– Jakie śmieszne sytuacje wynikały z powodu tej jego wady?
– Jaki wiersz ma charakter?
7. Wspólne zastanowienie się nad powodem zapominania (nieuwaga, roztargnienie, choroba, starość ) i uświadomienie dzieciom sytuacji, kiedy nie wolno się z tego śmiać.
8. Dobieranie parami zdań dotyczących treści wiersza (pytanie + odpowiedź) -
Dopasuj odpowiedzi do pytań.

a) Jak nazywał się słoń?
b) Słoń nazywał się Tomasz Trąbalski.
c) Kogo zaprosił na karty?
d) Na karty zaprosił swoich ...