Dodaj publikację
Autor
Sylwia Krause
Data publikacji
2008-03-28
Średnia ocena
3,67
Pobrań
208

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji o umiejętnościach - czasownik modalny CAN. Sprawdzony w praktyce, z materiałami dodatkowymi.
 Pobierz (doc, 53,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Temat: What can people do? Czasownik modalny CAN
Klasa: V, szkoła podstawowa
Książka: Apple Pie 2
Cel ogólny: rozwijanie umiejętności wypowiadania się w języku angielskim na temat umiejętności i zdolności (swoich i innych ludzi).
Zamierzenia – po lekcji uczeń:
- zada pytanie o umiejętności i zdolności innych ludzi;
- odpowie na pytanie, co potrafi robić;
- poprawnie zbuduje zdanie przeczące i pytanie do podanego zdania twierdzącego;
- rozwinie poczucie własnej wartości.
Potrzebne materiały: kartoniki (YOU, CAN, PLAY, FOOTBALL, NOT, ?), kartoniki z rebusami, obrazki – znaczenie wyrazów, karty pracy: kwestionariusz, TALENTS; kaseta video Apple Pie, telewizor, video; ewentualnie: karteczki z czasownikami.

Przebieg lekcji:
|l.p. |Ćwiczenia i zadania |Uwagi |
|1. |WARM UP – ZABAWA ROZGRZEWAJĄCA | |
| |Cel: przypomnienie znaczenia czasownika CAN oraz rozumienia poznanych zwrotów | |
| |Uczniowie siedzą przy stolikach. Nauczyciel wyjaśnia zasady: wszyscy ci, którzy będą zgadzali się ze zdaniem | |
| |wypowiedzianym przez nauczyciela wstają i zmieniają się miejscami. Np. I can use a computer. I can’t play cricket. | |
| |Można też zaproponować, by zdania wypowiadał jeden z uczniów. | |
| |WPROWADZENIE | |
| |Cel: wyjaśnienie sposobu formułowania pytań oraz przeczenia z czasownikiem CAN. | |
| |Na tablicy nauczyciel zawiesza kartoniki: | |
|2. | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Nauczyciel stawia przed uczniami problemy: | |
| |jak zadajemy pytanie, gdy w zdaniu znajduje się czasownik CAN? (przestawiamy kartoniki „you” i „can”, dodajemy znak | |
| |zapytania) | |
| |jak tworzymy przeczenie (dodajemy „not” za czasownikiem can). | |
| |Uczniowie są w stanie odkryć zasadę, gdyż ćwiczyli podobne zadanie na przykładzie czasowników „być” (be) oraz „mieć”| |
| |(have), przy których zasady są te same. | |
| |REBUSY | |
| |Cel: wprowadzenie słownictwa potrzebnego w czasie lekcji. | |
| |Na tablicy nauczyciel zawiesza obrazki – rebusy. Ich rozwiązaniem są nowe słowa. Ponieważ uczniowie nie znają ich | |
| |znaczenia na drugiej tablicy zawieszone są obrazki przedstawiające ich znaczenie. Uczniowie sami próbują dojść do | |
| |znaczenia wyrazów – starają się przypasować wyraz do obrazka. | |
|3. |Po przypasowaniu wyniki ich pracy zostają na tablicy. | |
| |Wyrazy nowe: mend – naprawiać, dive – nurkować, a donut – pączek. | |
| |KWESTIONARIUSZ | |
| |Cel: praktyczne ćwiczenie prawidłowych pytań i odpowiedzi z CAN. | |
| |Każdy uczeń otrzymuje arkusz kwestionariusza – jak poniżej: | |
| | | |
| |QUESTIONNAIRE | |
| |Can you... | |
| |me | |
|4. | | |
| | | |
| | | |
| |swim? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |dance? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |play football? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |speak Japanese? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|5. |dive? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |mend a bike? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |sing? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |ski? | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |play the piano? | |
| | | |
| | | |
|6. | | |
| | | |
| |eat 10 donuts? | |
| | | |
|7. | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| |Zadaniem każdego ucznia jest odpowiedzieć na podane pytania w pierwszej rubryce. W dwóch następnych wpisują imiona | |
| |wybranych przez siebie dwóch kolegów. Podchodząc do nich zadają pytania i zaznaczają uzyskane odpowiedzi (x – can’t,| |
| |√ - can). | |
| |Następnie nauczyciel wybiera losowo kilku z nich, by opowiedzieli reszcie klasy o zdolnościach i umiejętnościach | |
|8. |wybranego kolegi. | |
| |SŁUCHANIE I OGLĄDANIE NAGRANIA WIDEO ...