Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Szymik
Data publikacji
2008-03-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
526

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej "Szczęśliwym być i szczęście dać".
 Pobierz (doc, 25,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji wychowawczej

Temat: Szczęśliwym być i szczęście dać

Cel ogólny: poprawa stosunków interpersonalnych w klasie

Cele szczegółowe:
Uczeń:
✓ uświadamia sobie kiedy jest szczęśliwy, kiedy nieszczęśliwy,
✓ zna pojęcie szczęścia,
✓ rozumie, że być szczęśliwym to nie tyle mieć, co być,
✓ potrafi omówić pojęcie empatii,
✓ potrafi wczuć się w rolę innych osób,
✓ potrafi mówić o swoich odczuciach,
✓ umie krytycznie spojrzeć na swoje zachowanie.

Metody pracy:
▪ drzewka – asystent
▪ prezentacja – piosenka A.M. Jopek
▪ dyskusja
▪ scenki sytuacyjne (słowne)

Formy pracy: grupowa jednolita, indywidualna

Środki dydaktyczne:
➢ karteczki do przyczepienia
➢ drzewka –asystent w kształcie uśmiechniętej i smutnej buzi
➢ magnetofon
➢ kaseta z nagraniem piosenki „Szczęście” Anny Marii Jopek
➢ teksty słownych scenek sytuacyjnych

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Szczęście – co to takiego? Krótkie wprowadzenie.
3. Dokończenie przez uczniów wypowiedzi na karteczkach: „Moim zdanie szczęście to…”, „Czuję się szczęśliwy(a), gdy …”, „Czuję się nieszczęśliwa(y), gdy…”
4. Przymocowanie karteczek na plansze z buziami (uśmiechniętą i smutną). Odczytanie wypowiedzi. Omówienie.
5. Wsłuchanie się w tekst piosenki Anny Marii Jopek. O czym mówi – luźne wypowiedzi dzieci. Omówienie. /Szczęście to nie tyle mieć, co być./
6. Zadanie przez nauczyciela pytania: Czy potraficie się cieszyć z tego, co macie, co Was otacza? /uczniowie odpowiadają sobie w myśli/.
7. Kolejne pytania: Czy otaczający mnie ludzie są szczęśliwi? Może jestem powodem ich nieszczęścia? /bez odpowiedzi/
8. Uczniowie zamykają oczy, próbują wczuć się w sytuacje przedstawione przez nauczyciela. Dzielenie się odczuciami.
9. Podsumowanie i pożegnanie.