Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracował: Tomasz Kajpust
Temat pracy: Możliwości tworzenia mody na zdrowie w różnych środowiskach.
Często zwykliśmy uważać, że zdrowie to samo co brak choroby. Przekonanie to usypia naszą czujność. Składając odpowiedzialność w ręce lekarzy sądzimy, że zdrowie zasługuje na uwagę dopiero wtedy gdy objawy chorobowe sygnalizują nadchodzące zagrożenie. Jeśli spróbujemy porzucić tradycyjne rozumienie zdrowia i zastanowić się czym ono jest naprawdę, okaże się, że dbanie o nie to coś więcej niż leczenie dolegliwości. Świat od kilkudziesięciu lat zaakceptował pogląd, że zdrowie to nie tyle brak choroby, ile pełnia możliwości człowieka w fizycznym, psychicznym i społecznym wymiarze jego funkcjonowania . Za zdrowych możemy więc uważać się wtedy, kiedy jesteśmy sprawni fizycznie, dobrze radzimy sobie z życiowymi trudnościami, umiemy znajdować w życiu zadowolenie oraz potrafimy wypełniać obowiązki, które spoczywają na nas w wyniku przynależności do rodziny, społeczeństwa i określonej kultury. W kontekście takiego rozumienia zdrowia oczywiste jest więc, że dbanie o zdrowie musi rozpoczynać się w dzieciństwie i trwać przez całe nasze życie.
Oznacza to, że nadszedł czas by człowiek wspomógł wysiłki medycyny. Może to uczynić przez zmianę swoich zachowań. Słowem potrzebne jest zdecydowane ofensywne ale i rozsądne wejście w inny okres naszego istnienia w wiek ,, zdrowego stylu życia” Zmiana dotychczasowego stylu staje się nakazem i obowiązkiem każdego z nas i wszystkich razem. Przysposabianie do zdrowego stylu życia, bo on raczej a nie medycyna będzie dominował w osiąganiu perspektywicznych celów zdrowotnych , to pole zainteresowania i działania wychowania zdrowotnego w tym również dużego obszaru wychowania fizycznego i sportu. Ogólny postęp sprawił, że populacje ludzkie są coraz starsze. Wiele faktów wskazuje na związki tego procesu ze zmianą stylu życia . Widać to szczególnie w krajach rozwiniętych o wysokiej kulturze zdrowotnej.
Zmiana stylu życia wymaga więc czasu . Indywidualne postawy sprzyjające utrzymaniu, poprawie i pomnażaniu zdrowia mogą być formułowane tylko w dłuższym procesie . Proces ten powinien rozpoczynać się jak najwcześniej . Stąd wychowanie fizyczne jest podstawą i punktem wyjścia do poprawy statusu zdrowotnego społeczeństwa. Zmiana stylu życia jest obecnie główną najbardziej realną oraz ekonomiczną drogą ku poprawie zdrowia i wydłużeniu życia człowieka. Jednym z istotnych składników zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna . To musi być system działań szeroko prowadzonych , przedewszystkim w środkach masowego przekazu , które pełnią podstawową funkcję źródła informacji , dla wszystkich warstw społecznych i grup wiekowych konsekwentnie i z uporem . Dotyczy to zwłaszcza Internetu i TV. Ważnym orędownikiem w promocji zdrowia z uwagi na zasięg i autorytet, może być kościół. Wobec faktu że na zachowania ruchowe dzieci ma ...