Dodaj publikację
Autor
Zofia Łopata
Data publikacji
2008-03-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
142

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych decyzja o podjęciu nauki w danym typie szkoły jest decyzją trudną zważywszy na młody wiek i wpływ otoczenia, panującą modę w danej szkole, wpływ kolegów i koleżanek. Szkoły organizują dni otwarte dla przyszłych uczniów, a większe miasta Targi Edukacyjne.
 Pobierz (doc, 22,5 KB)

Podgląd treści


Gimnazjum i co dalej

Zbliża się czas na refleksję i ostateczne podjecie decyzji przez gimnazjalistów odnośnie dalszej ścieżki kształcenia. Do 31 marca szkoły ponadgimnazjalne mają czas na ogłoszenie kierunków i warunków przyjęcia do szkoły. Dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych decyzja o podjęciu nauki w danym typie szkoły jest decyzją trudną zważywszy na młody wiek i wpływ otoczenia, panującą modę w danej szkole, wpływ kolegów i koleżanek. Szkoły organizują dni otwarte dla przyszłych uczniów, a większe miasta Targi Edukacyjne. Na wybór danej szkoły i profilu kształcenia, mają wpływ często sugestie rodziców i starszego rodzeństwa.
Pomocną dłoń młodemu człowiekowi może podać nauczyciel – wychowawca lub doradca zawodowy, który naświetli obecne trendy na rynku pracy, prognozy i tendencje, jednak wyboru powinien dokonać sam gimnazjalista po ocenie uzyskanych wiadomości, rozpoznaniu swoich cech osobowości, predyspozycji zawodowych i zdobytych dotychczas umiejętności.
Każdy zawód ma swoją specyfikę. Warto, aby przed podjęciem decyzji co do dalszej ścieżki kształcenia poznać zawód z którym młody człowiek wiąże nadzieje i perspektywy na przyszłość. Pomocne mogą być opisy zawodów umieszczone w internecie w serwisie urzędów pracy (m.in.na stronie: www.praca.gov.pl) . Warto aby przed podjęciem decyzji młody człowiek zapoznał się z tym opisem, gdyż często wyobrażenia o danym zawodzie odbiegają od prawdy i rzeczywistości. Warto również zastanowić się, gdzie będzie moje przyszłe miejsce pracy, w jakich warunkach będę pracować, jakiego mogę spodziewać się wynagrodzenia na danym stanowisku pracy.
Im więcej informacji uzyska kandydat do danego zawodu, tym łatwiejsze będzie podjęcie decyzji.