Dodaj publikację
Autor
Renata Bieniaszek
Data publikacji
2008-03-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
197

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt przeznaczony jest do realizacji z uczniami kl. I-III. Może być wykorzystywany zarówno w trakcie zajęć świetlicowych jak i kształcenia zintegrowanego. Zawiera liczne propozycje zabaw i ćwiczeń twórczych, które mogą być inspiracją i źródłem pomysłów dla nauczycieli.
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Komentarze

tania56, 2008-07-24

podoba mi się, pewnie skorzystam

HUAHINE, 2010-10-12, ocena:

ciekawe zajęcia, również skorzystam :-) pozdrawiam

Podgląd treści


Temat: Pani Jesień w sadzie- zabawy towarzyskie i plastyczne w świetlicy.

KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH PRZEZ MGR RENATĘ BIENIASZEK
W ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr166 W ŁODZI

Cele ogólne: Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy i współpracy.
Rozbudzanie ciekawości poznawczej i kreatywności.
Cele szczegółowe: po zajęciach uczeń potrafi:
Wskazać zależności między porą roku-jesienią a zachowaniem ludzi i świata przyrody,
Formułować pełnozdaniowe odpowiedzi do pytań nauczyciela,
Rozpoznać niektóre rodzaje owoców i warzyw po smaku i dotyku,
Rysować w rytm muzyki naprzemiennie prawą i lewą ręką,
Zaprezentować przed innymi pracę wykonaną w swojej grupie,
Współpracować z innymi członkami grupy,
Metody: pogadanka, instrukcje n-la, zabawowa, impresyjna, ekspresyjna, techniki twórczego myślenia (lista atrybutów, porównania),
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna, rundka, krąg,
Środki dydaktyczne: owoce, warzywa, apaszki, pudło, kolorowe losy, papier pakowy, pastele, klej, muzyka CD ,kasztany, sylwety owoców, jabłko,
Czas trwania: ok. 60min.
Liczba osób: ok. 20.

TOK ZAJĘĆ
1. Zabawy na powitanie
,,Podnieś swoje imię”- uczniowie kucają i cicho mówią swoje imię, następnie podnoszą się coraz wyżej i wypowiadają imię coraz głośniej, na koniec wyskakują w górę wykrzykując swoje imię.
,,Kichanie słonia”- uczestnicy są podzieleni na grupy. Każda wybiera sobie samogłoskę. Na sygnał prowadzącego grupy wypowiadają swoją głoskę coraz głośniej, aż do krzyku, Np. aaaapsik. eeeepsik, .Każdy zespól prezentuje kolejno kichanie słonia na swój sposób, następnie po dwa zespoły, po trzy, a na końcu wszyscy razem.
,,Kasztan”-dzieci siedzą po turecku w kręgu wysuwają rękę do przodu, jedno dziecko staje poza kołem tyłem do grupy. Wskazane dziecko w kręgu bierze do ręki kasztan i podaje go sąsiadowi w sposób jak najmniej widoczny. To kolejnemu dziecku i tak dalej. Po chwili jedno dziecko z kręgu zatrzymuje kasztan, ale nadal wszyscy symulują, że on krąży. Przy słowach: …kasztan tu… dziecko stojące na zewnątrz koła wchodzi do środka i próbuje odgadnąć, kto zatrzymał kasztan. Jak odgadnie siada w kręgu a ten kto miał kasztana wychodzi za koło.

,,Patrzcie, patrzcie jak wesoło, kiedy kasztan krąży w koło.
Kasztan tu kasztan tam, gdzie jest kasztan powiedz nam”.

2. Uświadomienie celu zajęć:
← Dziś porozmawiamy o jesieni i zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie.

3. Pogadanka nt pory roku-jesieni.
← Kiedy zaczyna się jesień?
← Jakie znasz miesiące jesienne?
← Co dzieje się jesienią w sadzie?
← Jakie owoce dojrzewają jesienią w sadach?
← Jak ludzie przygotowują się do zimy?.......

4. Rozpoznawanie owoców i warzyw po kształcie, dotyku i smaku.- Dzieci siedzą w kręgu i mają zasłonięte oczy. Wybierają z pudła kartonowego jakiś owoc lub warzywo, dotykają go ...