Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Chylewska
Data publikacji
2008-04-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
608

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prezentuję dwa konspekty do klasy I z edukacji polonistycznej i matematycznej oraz jeden do klasy III utrwalający wiadomości o częściach mowy.
 Pobierz (doc, 71,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt zajęć – klasa 1

Prowadząca: Elżbieta Chylewska
Krąg tematyczny: Przyszła do nas wiosna.
Temat dnia: Wiosenne zajęcia dzieci i dorosłych.
Zapis w dzienniku:
Rozmowa na temat wiosennych wypraw na podstawie tekstu pt. „Dziwna trawa”.
Porządkowanie kolejności zdarzeń. Utrwalenie wiadomości o rzeczowniku i
czasowniku. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 – rozwiązywanie i układanie
zadań z treścią .
Cele ogólne:
- wdrażanie do komunikatywnych, logicznych i zwięzłych wypowiedzi uczniów na temat oznak wiosny i wysłuchanego tekstu,
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela,
- bogacenie słownictwa uczniów o wyrazy związane z nadejściem wiosny,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania rzeczowników i czasowników,
- doskonalenie techniki głośnego czytania,
Cele szczegółowe (operacyjne):
UCZEŃ:
- wypowiada się na temat oznak wiosny i wysłuchanego tekstu,
- czyta głośno, poprawnie, wyraziście fragmenty tekstu,
- potrafi chronologicznie ułożyć przebieg zdarzeń,
- przepisuje starannie i bezbłędnie tekst z tablicy
- potrafi wyszukać w tekście fragmenty dotyczące oznak wiosny,
- wie, co oznaczają rzeczowniki i czasowniki,
- wie, jak pytamy o rzeczowniki i czasowniki,
- potrafi samodzielnie podać przykłady rzeczowników i czasowników,
- potrafi słuchać uważnie innych,
- wymienia oznaki wiosny,
Metody pracy: (wg Cz.Kupisiewicza)
• oparte na słowie: pogadanka , praca z książką
• oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik, pajączek, rozsypanka wyrazowa, rozsypanka z przebiegiem zdarzeń, karty pracy.

Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjne:
- powitanie
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie pracy domowej
2.Nawiązanie do tematu lekcji:
- rozwiązanie pajączka (Nadeszła wiosna)
- odczytanie hasła
- wklejenie do zeszytu
- napisanie hasła w zeszytach
- rozmowa na temat oznak wiosny
- zapis na tablicy i w zeszytach oznak wiosny
3. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela („Dziwna trawa”)
- wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów
- wypowiedzi na temat tekstu ukierunkowane pytaniami nauczyciela
- wyszukiwanie w tekście i odczytanie fragmentów dotyczących śladów wiosny
- układanie przebiegu zdarzeń
- odczytanie przebiegu zdarzeń
- wklejenie do zeszytów
4. Gimnastyka śródlekcyjna.
5. Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku i czasowniku
- omówienie poznanych części mowy (co oznaczają, jak o nie pytamy, podawanie własnych przykładów)
- porządkowanie rozsypanki wyrazowej na tablicy ( 2 kolumny: rzeczowniki, czasowniki)
- uzupełnianie kart pracy
- odczytanie kart pracy
6. Zadanie pracy domowej:
- ćw. 1 i 2 str. 8
- wyjaśnienie pracy domowej
7. Podsumowanie zajęć:
- ocena aktywności uczniów
- ewaluacja zajęć

ZAŁĄCZNIKI

Pajączek

|D |
| |
|Rzeczowniki |Czasowniki |
| | |

KLASA I

Temat zajęć: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 – rozwiązywanie zadań z treścią.

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności pamięciowego dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20,
- wdrażanie do logicznego myślenia,
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania i układania zadań tekstowych
Cele szczegółowe (operacyjne):
UCZEŃ:
- potrafi dodawać i odejmować pamięciowo w zakresie 20,
- potrafi rozwiązywać zadania tekstowe,
- potrafi układać treść zadania ...