Dodaj publikację
Autor
Iwona Kłonowska
Data publikacji
2008-04-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
164

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to program obejmujący cykl 5 godzin zajęć dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Przeznaczony jest do realizacji na lekcji wychowawczej oraz technologii informacyjnej.
 Pobierz (doc, 108,5 KB)

Podgląd treści


ZAŁOŻENIA PROGRAMU

1. ADRESACI PROGRAMU

Uczniowie klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej

2. CELE PROGRAMU
• zwiększenie szans na podjęcie zatrudnienia przez młodzież kończącą naukę w naszej placówce
• zdobycie umiejętności praktycznych niezbędnych w skutecznym poszukiwaniu pracy
• umożliwienie uczniom uzyskania wiedzy o współczesnym rynku pracy
• zachęcanie do aktywnego poszukiwania zatrudnienia
• zharmonizowanie osobistych wyobrażeń uczniów, ich możliwości i umiejętności z potrzebami i oczekiwaniami społecznymi
3. PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA
• Opanowanie umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych
• Dokonanie przez uczniów refleksji dotyczących własnych słabych i mocnych stron
• Opanowanie umiejętności przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z pracodawcą
• Opanowanie umiejętności dokonania autoprezentacji

4. REALIZACJA PROGRAMU

Program realizowany będzie podczas zajęć technologii informacyjnej oraz lekcji wychowawczych, podstaw przedsiębiorczości i języka polskiego. Obejmuje 5 scenariuszy zajęć, które dotyczą następujących zagadnień:

1) Moje mocne strony.
2) Źródła potrzebnych informacji.
3) Umiejętność prezentowania siebie.
• Rozmowa telefoniczna z pracodawcą
• Spotkanie osobiste z pracodawcą – rozmowa kwalifikacyjna i autoprezentacja
4) Opracowanie życiorysu wg wzoru.
5) Przygotowanie listu motywacyjnego.

5. EWALUACJA PROGRAMU

Sprawdzenie poziomu realizacji założonych celów jest możliwe poprzez:
• Analizę i ocenę prac uczniów
• Badanie opinii uczniów na podstawie ankiet ewaluacyjnych.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ
ZAJĘCIA 1 – LEKCJA WYCHOWAWCZA
Temat: MOJE MOCNE STRONY
CELE OPERACYJNE:
Uczeń uświadamia sobie swoje mocne strony.
Uczeń potrafi je u siebie rozpoznawać.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Brystol, kredki, arkusz papieru
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. WSTĘP.Wszyscy siedzą w kręgu. Każdy kończy następujące zdanie:
Ostatnio zostałem pochwalony za...
2. WPROWADZENIE Zapoznanie uczniów z celem zajęć. Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel przyczepia sobie kartkę z napisem: Jestem miły. Tłumaczy wszystkim że warto każdego dnia myśleć o sobie pozytywnie. Nasza samoocena ma bowiem wpływ na to jak się zachowujemy. Pozytywne uwagi i myśli wzmacniają wiarę we własne możliwości.
3. BURZA MÓZGÓW. Jakie uwagi słyszysz od innych na swój temat?
Zapisanie na arkuszu papieru. Podsumowując: nauczyciel podkreśla, że pozytywne uwagi, które słyszymy od innych wprowadzają nas w dobry nastrój, powodują, że rośnie nasze poczucie wartości.
4. Ćwiczenie – OPOWIEM WAM O SOBIE. Uczeń odpowiada na pytania, odpowiedzi zapisuje na kartkach.
• Jakie są Twoje zdolności? Np. ładnie piszę, rysuję, śpiewam
• Jakich umiejętności wypracowałeś? np. sklejanie modeli samolotów
• O jakich Twoich zdolnościach mówią koledzy i rodzeństwo?
• Za co chwalą Ciebie nauczyciele?
• Jakie umiejętności widzą u Ciebie rodzice?
• Jakie były Twoje największe osiągnięcia? Np. sportowe,
• Wolisz pracować sam czy w grupie?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci lepiej poznać siebie. A teraz zrób listę swoich zalet. Wymień cechy:
- fizyczne (jak np. "jestem silny", czy - "jestem zgrabna"),
- umiejętności ("szybko piszę na komputerze", „dobrze biegam”, „umiem grać w koszykówkę”)
- cechy ...