Dodaj publikację
Autor
Paulina Neska
Data publikacji
2008-04-07
Średnia ocena
5,00
Pobrań
305

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiony scenariusz lekcji proponuje przeprowadzenie powtórzenia wiadomości o węglowodorach w formie quizu i przeznaczony jest dla uczniów III klasy gimnazjum.
 Pobierz (doc, 149,5 KB)

Komentarze

j_stuba, 2008-12-01

Świetnie wypracowane, ciekawie. Polecam gorąco.

Podgląd treści


Paulina Neska
Chemia kl III
Dział programowy: Węgiel i jego związki z wodorem.

Temat : Węgiel i jego związki z wodorem- powtórzenie.

Cele ogólne: Utrwalenie wiadomości i umiejętności z realizowanego działu.

Cele operacyjne:
Uczeń wie:
- jakie są odmiany alotropowe węgla i czym się charakteryzują
- jak tworzy się wzory i nazwy węglowodorów
- jakie właściwości i zastosowania mają węglowodory

Uczeń potrafi:
- omówić właściwości fizyczne oraz zastosowanie grafitu, diamentu i fullerenu
- zapisać wzóry (sumaryczne, strukturalne i półstrukturalne) węglowodorów z szeregu homologicznego alkanów, alkenów i alkinów oraz podać ich nazwy
- rozpoznać węglowodór na podstawie informacji o jego właściwościach fizycznych i chemicznych oraz zapisać odpowiednie równania reakcji
- podać przykłady zastosowań alkanów, alkenów i alkinów

Metody pracy:
praktyczna, problemowa

Środki dydaktyczne:
- przygotowane przez nauczyciela: rebusy, modele i pytania
Formy pracy:
- praca w grupach

Przebieg lekcji:

CZĘŚĆ WSTĘPNA
Nauczyciel informuje uczniów o zasadach i regułach obowiązujących podczas gry:
1. Uczniowie zostają podzieleni na grupy (losują numerki, które określą ich przynależność do danej grupy).
2. Liderzy grup odbierają od nauczyciela rebus i razem ze swoją drużyną rozwiązują go.
3. Czas poprawnego rozwiązania decyduje o kolejności odpowiedzi grup.
4. Grupy mogą wybierać pytania za 1, 2 lub 3 punkty. Jeśli nie odpowiedzą na zadane pytanie lub udzielą niepoprawnej odpowiedzi pozostałe grupy mają możliwość przejęcia pytania i zdobycia dodatkowych punktów.
5. W ostatniej turze pytań za niepoprawną odpowiedź lub jej brak grupa otrzymuje punkty ujemne.
6. Nad poprawnością udzielanych odpowiedzi i przyznawanych punktów czuwa nauczyciel.
7. Rozliczeniem przeprowadzonych zajęć bedą oceny dla grup (grupa z największą ilością punktów otrzyma 5, kolejna 4 itd.)

CZĘŚĆ GŁÓWNA
Przeprowadzenie quizu (załącznik 1 i 2).

CZĘŚĆ KOŃOWA
Podsumowanie punktacji i wystawienie grupom ocen.

Załącznik 1
Rebus umożliwiający określenie kolejności udzielania odpowiedzi przez grupy

no dzb
[pic] raktor [pic]

Załącznik 2
Pytania za 1pkt.
1. Inaczej eten.
2. Jedna z odmian alotropowych węgla to?
3. Do węglowodorów nienasyconych zaliczamy?
4. Oszlifowany diament to inaczej?
5. Podstawowy składnik gazu ziemnego to?
6. Alkeny i alkiny to inaczej?
7. Dział chemii zajmujący się związkami węgla to chemia?
8. Są produktami niecałkowitego spalania alkanu.
9. Są produktami całkowitego spalania alkenów.
10. Produktami półspalania alkinów są?
11. Nazwa pierwszego węglowodoru z szeregu homologicznego alkanów to?
12. Gazem , który jest przyczyną wybuchów w kopalniach węgla kamiennego i głównym
składnikiem gazu ziemnego jest?
13. Dwa podstwawowe pierwiastki występujące w związkach organicznych to?
14. Mają wzór ogólny CnH2n+2
15. Wzór ogólny alkenów to?
16. Węglowodory o wzorze ogólnym CnH2n-2 noszą nazwę?
17 ...