Dodaj publikację
Autor
Halina Konkol
Data publikacji
2008-04-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam Państwu konspekt lekcji przeprowadzonej w klasie III technikum na temat budowy jądra atomowego. Jest to wprowadzenie do kolejnych lekcji dotyczących fizyki jądrowej. Lekcja przeprowadzona jest metodami aktywnymi, uczniowie kształcą umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji, tworzenia informacji.
 Pobierz (doc, 69,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI w klasie III technikum

TEMAT: BUDOWA JĄDRA ATOMOWEGO

1. Cel ogólny: Omówienie budowy jądra atomowego. Ćwiczenia opisu jądra atomowego/ atomu na podstawie zapisu symbolicznego. Aktywizowanie uczniów. Wskazanie źródeł informacji.

2. Cele operacyjne:

|WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI |
|Kategoria A |Kategoria B |Kategoria C |
|wie, z jakich składników zbudowane jest jądro |potrafi opisać jądro pierwiastka za pomocą liczby|wie, że między składnikami jądra działają |
|atomowe, |porządkowej i masowej, |krótkozasięgowe siły jądrowe, |
|potrafi wyjaśnić, czym różnią się między sobą |potrafi opisać cząstki –składniki atomu, |określa promień i ładunek jądra na podstawie |
|izotopy danego pierwiastki, |uwzględniając masę i ładunek, |liczb porządkowej i masowej, |
|zna źródła informacji, |potrafi wybrać najistotniejsze informacje z |potrafi przedstawić wyniki pracy własnej i grupy |
| |tekstu dotyczące danego zagadnienia, problemu; |na forum klasy; |
| |potrafi utworzyć tekst o charakterze | |
| |informacyjnym | |
|POSTAWY |
|aktywnie uczestniczy w zajęciach; |potrafi dzielić się wiedzą z innymi; |uczestniczy w podejmowaniu grupowych decyzji; |
|przestrzega norm zachowań; |potrafi współpracować w zespole; |ma świadomość roli i odpowiedzialności jednostki |
|utrzymuje poprawne relacje koleżeńskie; | |za efekt pracy zespołu; |

3. Czas: 45 min.

4. Metody pracy:
• pogadanka,
• praca w grupach,
• praca z tekstem.

5. Forma pracy: zbiorowa.

6. Materiały i środki dydaktyczne:
• słowniki fizyczne, tablice fizyczne,
• papier (w arkuszach),
• mazaki,
• zestaw pytań i zadań.

7. Przebieg lekcji:
• czynności organizacyjne,
• wprowadzenie – przypomnienie budowy atomu, nawiązanie do tematu lekcji,
• podział klasy na grupy zadaniowe i przydział pytań,
• praca w grupach,
• omówienie tematu lekcji z wykorzystaniem zdobytych przez uczniów wiadomości podczas pracy w grupach – praca z tekstem (słowniki i tablice fizyczne),
• przydział zadań ćwiczeniowych dla grup,
• ćwiczenia w grupach – opis jądra atomowego/atomu na podstawie zapisu symbolicznego,
• prezentacja efektów pracy grup-podsumowanie lekcji.

ZAŁĄCZNIK DO KONSPEKTU – zestawy pytań i zadań:

Zestaw pytań:

Grupa 1
Jak nazywają się składniki jądra atomowego? Jakie to cząstki? ( podaj ich nazwy)

Grupa 2
Co to jest proton ? Określ masę i ładunek.

Grupa 3
Co to jest neutron ? Określ masę i ładunek.

Grupa 4
Jakie siły działają między składnikami jądra atomowego? Jaki to rodzaj oddziaływań?

Grupa 5
O czym informuje nas liczba porządkowa (atomowa), a o czym liczba masowa?

Grupa 6
Co to są izotopy danego pierwiastka? Podaj przykład izotopów jakiegoś pierwiastka.

Grupa 7
Podaj wzory:
- jak określić ładunek jądra?
- jak oszacować promień jądra?

Zestaw ćwiczeń:

Grupa 1
Dany jest izotop
27
13Al

1. Podaj nazwę pierwiastka;
2. Opisz jądro tego izotopu ( określ skład jądra, a także ładunek i promień jądra);
3. Przedstaw na rysunku budowę atomu tego pierwiastka.

Grupa 2
Dany ...