Dodaj publikację
Autor
Halina Konkol
Data publikacji
2008-04-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
81

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam Państwu konspekt lekcji przeprowadzonej w klasie III technikum na temat skutków napromieniowania organizmu. Lekcja opracowana pod kątem hospitacji diagnozującej, osoba hospitująca oceniała umiejętności i postawy uczniów.
 Pobierz (doc, 77,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA III KLASY TECHNIKUM
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

TEMAT: BIOLOGICZNE SKUTKI PROMIENIOWANIA JONIZUJĄCEGO

1. Cel ogólny:
a) Zapoznanie ze skutkami biologicznymi napromieniowania organizmu oraz ze sposobami ochrony przed napromieniowaniem (promieniowanie jonizujące: jądrowe α, β, γ oraz X i UV ). b) Aktywizowanie uczniów.
2. Cele operacyjne:

|ZAKRES |CELE SZCZEGÓŁOWE/ |
|(wymagania edukacyjne) |OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW |
|WIEDZA |Uczeń: |
| |zna rodzaje promieniowania o właściwościach jonizujących; |
|Wiadomości i rozumienie – |zna przykłady skutków jonizacji komórek żywych; |
|uczeń potrafi wymieniać własności promieniowania |zna przykłady zdarzeń, podczas których doszło do napromieniowania organizmów żywych; |
|jądrowego i przedstawiać związane z nim zagrożenia. |rozumie, że skutki napromieniowania zależą od wielu czynników, potrafi wymienić te czynniki;|
| |ma świadomość różnej wrażliwości na napromieniowanie różnych komórek organizmu; |
| |zna skutki somatyczne napromieniowania; |
| |zna skutki genetyczne napromieniowania; |
| |wymienia sposoby ochrony przed promieniowaniem jonizującym (przykłady); |
|UMIEJĘTNOŚCI |Uczeń: |
| |potrafi utworzyć krótką informację na podstawie wszystkich dostępnych źródeł informacji |
|Korzystanie z informacji – |i przedstawić na forum klasy (zadanie domowe); |
|uczeń odczytuje i analizuje informacje przedstawione|potrafi wybrać najistotniejsze informacje z tekstu dotyczące danego zagadnienia, problemu; |
|w formie tekstu o tematyce fizycznej lub |potrafi utworzyć tekst o charakterze informacyjnym; |
|astronomicznej, selekcjonuje i ocenia informacje. |potrafi przedstawić wyniki pracy własnej i grupy na forum klasy; |
|POSTAWY |Uczeń: |
| |aktywnie uczestniczy w zajęciach; |
|Uczeń posiada umiejętność efektywnego współdziałania|potrafi dzielić się wiedzą z innymi; |
|w zespole i pracy w grupie, budowania więzi |potrafi współpracować w zespole; |
|międzyludzkich, podejmowania indywidualnych |potrafi porozumiewać się w czasie pracy w grupie; |
|i grupowych decyzji, skutecznego działania na |uczestniczy w podejmowaniu grupowych decyzji; |
|gruncie zachowania obowiązujących norm. |ma świadomość roli i odpowiedzialności jednostki za efekt pracy zespołu; |
| |przestrzega norm zachowania; |
| |utrzymuje poprawne relacje koleżeńskie; |

3. Czas: 45 min.

4. Metody pracy:
• pogadanka,
• praca w grupach,
• praca z tekstem.

5. Forma pracy: zbiorowa.

6. Materiały i środki dydaktyczne:
• podręczniki:
– M. Fiałkowska, K Fiałkowski, B. Sagnowska – „Fizyka” dla szkół ponadginmazjalnch,
– K. Chyla – „Fizyka” dla klasy IV technikum i liceum zawodowego,
– G. Białkowski, W. Oliferuk – „Fizyka” podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, klasa III, cz. 2,
– M. Demiański, M. Kozielski – „Fizyka” dla szkół średnich, tom 4,
• papier (w arkuszach),
• mazaki,
• zestaw zadań.

7. Przebieg lekcji:
• czynności organizacyjne,
• wprowadzenie, przedstawienie zadania domowego (opis zdarzeń, podczas których doszło do napromieniowania organizmów żywych, podanie przykładów skutków napromieniowania),
• podział klasy na grupy zadaniowe i przydział zadań,
• praca w grupach,
• prezentacja efektów pracy grupy,
• podsumowanie.

8. Osoba hospitująca ocenia umiejętności i postawy uczniów.

ZAŁĄCZNIK do konspektu – zestaw zadań:

grupa I

Wymień czynniki, od których zależą skutki napromieniowania ...