Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Zychal- Fiocca
Data publikacji
2008-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
35

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekty lekcji dla gimnazjum i LO dotyczące tematyki rycerskiej w j. polskim i francuskim. Można je realizować równiez na lekcji j. francuskiego w liceum.
 Pobierz (docx, 8,9 MB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji nr 2 - 2 godz.

Temat: Poznajemy średniowieczne obyczaje rycerskie.

(Krzyżacy, Don Kichote z Manczy, Pieśń o Rolandzie )

Cel główny :

Uczeń potrafi wymienić i opisać średniowieczne obyczaje rycerskie.

Odgrywa rolę w scenie rycerskiej.

Cele operacyjne:

Czytanie.

Uczeń:

rozróżnia tekst literacki i nieliteracki, P

czyta tekst ze zrozumieniem, P

wyszukuje w tekście określone informacje, P

czyta głośno biegle i wyraziście, uwzględniając intonację, akcenty logiczne i uczuciowe. PP

Mówienie.

Uczeń :

buduje spójną wypowiedź, przejrzystą myślowo i kompozycyjnie na temat obyczajów rycerskich, P

wypowiada się na temat przeczytanych utworów literackich, P

bierze udział w dyskusji, stara się mówić zwięźle i rzeczowo, P

przestrzega zasad obowiązujących podczas dyskusji. P

Słuchanie.

Uczeń :

słucha uważnie w celu zrozumienia treści:

poleceń,

wypowiedzi innych osób.

Pisanie.

Uczeń :

redaguje scenariusz na podstawie fragmentu lektury, P

sporządza krótkie wnioski streszczające wynik analizy tekstu, PP

pisze poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym. PP

Odbiór tekstów kultury.

Uczeń:

ocenia postawy bohaterów i wyjaśnia motywy ich postępowania,

określa problematykę utworu.

Cele wychowawcze:

Współpracuje w grupie i pełni określoną rolę.

Drama.

Uczeń:

Przygotowuje scenografię: sporządza z kartonu i folii aluminiowej zbroję średniowiecznego rycerza na podstawie opisu.

Odtwarza sceny z życia rycerza.

Przebieg lekcji nr 1

Czytanie ze zrozumieniem fragmenty tekstów opisujących:

średniowieczne obyczaje rycerskie ( Krzyżacy: ślubowanie na wierność damie -Zbyszko, uczta –sprawdzian z kodeksu honorowego, pojedynek –Zbyszko z Rotgierem; polowanie, Don Kichote z Manczy: pasowanie, sąd Boży-Krzyżacy, Dzieje Tristana i Izoldy ),

wygląd rycerza ( Pieśń o Rolandzie, Don Kichote, Krzyżacy).

Opowiadają o obyczaju rycerskim,o którym była mowa w tekście.

Przypomnienie cech scenariusza.

Pisanie scenariuszy sceny rycerskiej na podstawie tekstu. ( praca w grupach)

Przydział ról.

Czytanie scenariuszy z podziałem na role.

Zadanie domowe:

Zaprojektuj scenografię i kostiumy do sceny, nauczyć się roli.

(Uczniowie wykonują scenografię na lekcji plastyki - 1 godz.)

Przebieg lekcji nr 2

Prezentacja scen z życia rycerskiego:

pasowanie na rycerza,

ślubowanie na wierność damie,

uczta,

pojedynek ( sąd Boży),

polowanie.

Wybór najciekawszej inscenizacji.

Sporządzenie notatki na temat obyczajów rycerskich na podstawie obejrzanych scen.

Metody.

Czytanie tekstu ze zrozumieniem, pisanie scenariusza na podstawie tekstu,

Działanie - drama.

Formy:

cały zespół klasowy, pięcioosobowe grupy.

Pomoce:

fragmenty tekstów, ilustracje, kartony, folia aluminiowa, klej, nożyczki.

Konspekt lekcji nr 3.

Temat: Dlaczego Emrod wzgardził nagrodą swej damy ?

(A. Mickiewicz - „Rękawiczka”,przekład z Schillera).

Cel główny:

Uczeń interpretuje tekst literacki, dokonuje przekładu intersemiotycznego.

Cele operacyjne:

Odbiór tekstów kultury.

Uczeń :

słucha wzorcowych recytacji literackich w wykonaniu aktorów lub nauczyciela, P

wskazuje i omawia elementy świata przedstawionego: P

określa czas akcji, P ...