Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem technologii komputerowej i Internetu.
Nauczyciel: Beata Nalewajka
Data: 19. 02. 2008
Klasa: Va
Temat: Powtórzenie wiadomości dotyczących budowy i użycia czasu Present Simple – wykorzystujemy multimedia do nauki języka angielskiego.
Pomoce dydaktyczne: podręczniki New English Zone 1, płyty CD-R New English Zone 1, komputery w sali informatycznej, wyszukiwarka Goole, strona internetowa www.englishlab.net
Cele ogólne:
- przypomnienie informacji dotyczących struktur (twierdzenia, pytania, przeczenia, krótkie odpowiedzi) czasu Present Simple
- utrwalenie zasad jego użycia
- wskazanie dzieciom innych, poza książkami, źródeł ułatwiających naukę języka obcego
Cele szczegółowe:
- uczeń potrafi budować wszystkie typy zdań w czasie Present Simple
- uczeń wie kiedy powinien używać czasu Present Simple
- uczeń potrafi wykorzystać pomoc dydaktyczną jaką jest CD-ROM, dołączony do podręcznika, w celu powtórzenia materiału
- uczeń umie wykorzystać Internet do nauki języka angielskiego
Metody pracy:
- podające; dyskusja, praca z książką
- praktyczne: ćwiczenie, realizacja zadań
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
Przebieg jednostki lekcyjnej
Rozgrzewka językowa:
Po sprawdzeniu obecności nauczyciel zadaje uczniom kilka podstawowych pytań, mających na celu przypomnienie i utrwalenie struktur i słownictwa z powtarzanych rozdziałów. Sprawdza poprawność językową, gramatyczną oraz wymową. Poprawia ewentualne błędy.
- What is your favourite subject (colour)?
- What is it?
- What colour is it?
- Do you like this T-shirt (bag, watch, …)?
- Why/Why not?
Wprowadzenie:
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji. Ponieważ są to zajęcia powtórzeniowe uczniowie uczestniczą we wprowadzeniu aktywnie. Ta część ma charakter dyskusji, w czasie której uczniowie w oparciu o podręcznik i zdobytą wcześniej wiedzę, gromadzą kompletny zbiór informacji dotyczących czasu Prezent Simple:
- budowa twierdzenia ( z uwzględnieniem nieregularności przy 3 os. l. poj.)
- budowa pytania
- budowa przeczenia
- krótkie odpowiedzi
- przysłówki częstotliwości
Ćwiczenie:
Uczniowie pracują na płytach CD-ROM dołączonych do podręcznika. Po dwie osoby przy stanowisku. Wykonują pod nadzorem nauczyciela kolejne zadania z gramatyki, rozdział 7(ćw. 5, 6) i 8 (ćw. 4, 5) . Każda para uzupełnia jedno zdanie z ćwiczenia, wszyscy wpisują uzgodnioną odpowiedź. Po tak wykonanych ćwiczeniach kolejne uczniowie wykonują sami, w parach używając funkcji „Sprawdź” po rozwiązaniu ( rozdz. 7 ćw. 3, rozdz. 8 ćw.6)
Utrwalenie:
Uczniowie pod nadzorem n-la uruchamiają Internet. W wyszukiwarce Gogle wpisują frazę: „grammar exercises elementary” (N-l podaje też podobne frazy dzięki którym uczniowie będą mogli w domu odnaleźć ćwiczenia pomagające w nauce angielskiego). Spośród podanych przez wyszukiwarkę adresów uczniowie wybierają www.englishlab.net. Rozwiązują 2 lub trzy testy on line, samodzielnie sprawdzają odpowiedzi poprawiają błędy. N-l monitoruje ich prace, pomaga, odpowiada na pytania.
Podsumowanie:
N-l zachęca do dalszego ćwiczenia czasu ...