Dodaj publikację
Autor
Anna Jaczewska
Data publikacji
2008-04-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
332

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Jest to jeden ze scenariuszy przybliżający niepełnosprawnym intelektualnie wychowankom pory roku. Zajęcia prowadzone są z całą społecznością internacką z podziałem na grupy wychowawcze.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ TEMATYCZNO – INTEGRUJĄCYCH W INTERNACIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO

TEMAT: Jesień nie musi być smutna
Cel główny: Rozwijanie procesów poznawczo – percepcyjnych i intelektualnych na bazie zjawisk typowych dla jesieni
Cele operacyjne:
• rozwijanie wiedzy o zjawiskach jesiennych
• kształcenie umiejętności współpracy i uczestnictwa w aktywności grupy
• wdrażanie do uczestnictwa w twórczej aktywności
• rozwijanie poczucia wspólnoty grupowej
• zaspokajanie potrzeb estetycznych, wiedzy, samorealizacji i twórczości
Metody: słowna, praktycznego działania
Formy: grupowa
Środki pomocnicze: kasztany, żołędzie, liście, owoce, gałęzie, doniczki, farby, klej, szary papier
Czas: 50 min.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja grupy
Każda grupa internacka śpiewa wybraną przez siebie piosenkę o tematyce jesiennej
2. Dopasuj do jesieni
Każda grupa otrzymuje karteczki z napisanymi zdaniami na temat pór roku. Zadaniem grupy jest wybrać te zdania, które opisują jesień
Dni stają się krótsze.
Liście zmieniają barwę i opadają.
Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
Wiewiórka robi zapasy pożywienia.
Dojrzewają jabłka.
Rozpoczynają się żniwa.
Dni są coraz cieplejsze.
Przylatują bociany i jaskółki.
Rozpoczynają się wakacje.
3. Drzewa
Każda grupa otrzymuje kartkę szarego papieru z narysowanym bezlistnym drzewem określonego gatunku (np. brzoza, dąb, buk, lipa). Zadaniem grupy jest wybrać
z porozrzucanych na podłodze liści te, które pasują do ich drzewa i je przykleić.
4. Dopasuj owoc i liść do rośliny
Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się kartki z nazwami roślin oraz ich liście i owoce. Zadanie polega na dopasowaniu ich do odpowiedniej rośliny (np. klon, dąb, buk, dzika róża, kasztanowiec, lipa oraz ich liście i owoce – buczyna, klonowe noski itd.)

5. Jesienny stroik
Każda grupa wykonuje z dostępnych materiałów jesienny bukiet (należy przygotować ulistnione gałązki drzew i krzewów)
6. Odgadnij scenkę
Każda grupa wybiera spośród siebie jedną lub dwie osoby, których zadaniem jest pokazać za pomocą gestów wybraną scenkę o tematyce jesiennej
Zbieranie grzybów
Grabienie liści
Przekopywanie grządek
Zrywanie jabłek
7. Malowanie Pani Jesieni
Każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru, na którym maluje bez użycia pędzli Panią Jesień według własnego pomysłu
8. Zbieranie kasztanów i żołędzi
Prowadzący wysypuje na podłogę kasztany i żołędzie. Zadanie polega na ich zbieraniu przez wszystkich wychowanków. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.
9. Zakończenie – ocena aktywności poszczególnych grup i ich nagrodzenie

Zajęcia dostosowane są do możliwości intelektualnych wychowanków. Z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie wiem, że lubią one tego typu zajęcia. Sprzyjają one przede wszystkim integracji grup wychowawczych, uczą pomocy słabszym kolegom, sprawiają wiele radości.