Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć wychowawczych przeprowadzonych przez mgr Izabelę Surdykowską w dniu 29.11.2004 r. w klasie III w SP nr 201 Specjalnej
w Łodzi
Ośrodek tygodniowy : Skarby Ziemi.
Temat dnia: Gry i zabawy ruchowe z chustą animacyjną KLANZA
Cele ogólne:
- poznanie zasad zabaw z nowym przyborem
– umiejętność pracy w grupie i z partnerem, poszanowanie przyboru
- rozwój ogólnej motoryki
Cele operacyjne (uczeń... ) :
- rozwija świadomość własnego ciała
- kształci ogólną sprawność ruchową
- poznaje nowy przybór i zabawy z jego użyciem
- rozwija kontakty społeczne
Metody pracy :
zabawowa, aktywizacji twórczej, zabawowo – naśladowcza
Środki i materiały dydaktyczne:
piłeczka do tenisa ziemnego, chusta „Klanza”, płyta z muzyką
Przebieg zajęć:
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE:
- Czynności organizacyjno – porządkowe.
- Zabawa integrująca : ,, Witam wszystkich, którzy ....”.
II.
1. Oswajanie chusty – uczestnicy trzymają chustę za uchwyty i chodzą po obwodzie koła, na przemian w prawo i w lewo
2. Falowanie – chusta to powierzchnia wody, która zaczyna falować pod wpływem wiatru. Najpierw wiatr jest lekki potem się wzmaga, aż zamienia się w wichurę. Poruszanie chustą w górę i w dół.
3. Przebieganie pod chustą - wywołane kolory zamieniają się miejscami
4. Zabawa z piłeczkami do tenisa – na chuście umieszczamy piłeczki do tenisa zadanie zespołu jest tak manewrować chusta, aby piłeczki przeleciały przez otwór na środku chusty
5. Zabawa „Rekin” – uczestnicy siedzą w siadzie prostym, chusta jest napięta na wysokości twarzy. Z grupy wybieramy jedną osobę, która będzie „Rekinem”. Ta osoba będzie poruszała się pod napięta chustą imitującą powierzchnie morza i polowała na swoje ofiary. Z grupy wybieramy również osobę, która będzie pełniła funkcję ratownika, czuwającego nad bezpieczeństwem dzieci. Ratownik, gdy zauważy, że ktoś został zaatakowany przez „Rekina” chwyta pod pachy i ratuje.
6. Zabawa ,,Żaba zmienna jest” – uczestnicy klęczą na brzegu rozciągniętego na podłodze spadochronu – lilia wodna; jeden z uczestników jest gderliwą żabą siedzącą na środku liścia; klęczący są żabami, które chcą dołączyć do siedzącej w środku; by nie urazić zmiennej w nastrojach żaby muszą pytać o pozwolenie : ,, Żabko słodka czy możemy przesunąć się do środka?”; Gderliwa żaba pozwala na skok do środka osobom, które np.: ubrane są w coś czerwonego. Żaby poruszają się do przodu lub do tyłu w zależności czy posiadają dana cechę czy nie.
III. ZAJĘCIA KOŃCOWE
- wspólne składanie chusty w jak najmniejszą kostkę
- ćwiczenia oddechowe i rozluźniające
- podsumowanie zajęć