Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Gruszecka
Data publikacji
2008-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
167

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt, scenariusz lekcji dla klasy VI do przeprowadzenia w ciągu jednej godziny lekcyjnej w sali komputerowej.
 Pobierz (doc, 25,0 KB)

Podgląd treści


Muzyczne instytucje kulturalne na stronach internetowych
KONSPEKT DO LEKCJI MUZYKI W KLASIE VI

Cele ogólne:
- przyswajanie podstawowych wiadomości dotyczących muzyki,
- stymulowanie różnych form aktywności: muzycznej, świadomego odbiorcy kultury muzycznej, umiejętnego korzystania z nowoczesnych środków informacji.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- utrwala wiadomości o orkiestrze symfonicznej z poprzednich lekcji
- wymienia grupy instrumentów orkiestry symfonicznej oraz ich rozmieszczenie
- poznaje brzmienie instrumentów
- potrafi korzystać z zawartych na tych stronach informacji
- potrafi znaleźć strony internetowe instytucji kulturalnych
- wie w jakim celu zamieszczane są one w Internecie
- jest zainteresowany repertuarem, aktualnościami z filharmonii, opery, baletu.

Metody:
- praca z komputerem
- prezentacja stron internetowych oraz zawartych tam informacji
- słuchanie brzmień instrumentów
- oglądanie fragmentów przedstawień
- nauka: jak zarezerwować bilet w wybranym miejscu widowni.

Formy zajęć:
- indywidualna
- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- komputery
- tablica, zeszyty

Przebieg lekcji:
Pracownia multimedialna wyposażona jest w komputery w ilości przynajmniej jeden na dwie osoby oraz w rzutnik i ekran. Uczniowie mają możliwość zapoznania się poprzez internet z instytucjami: filharmonią, operą i in., z ich działalnością oraz utrwalić wiadomości o orkiestrze symfonicznej.

Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Uruchomienie komputerów, zalogowanie się uczniów.
3. Nawiązanie do tematu lekcji.

Faza realizacyjna:
1. Wymieniamy nazwy różnych instytucji kultury muzycznej.
2. Pomagam uczniom w wyszukiwaniu strony instytucji najbliższej naszej miejscowości – filharmonii rzeszowskiej, omawiamy jej zawartość, najbliższy repertuar. Zapisujemy jej adres na tablicy.
3. Wchodzimy na stronę filharmonii krakowskiej, omawiamy jej zawartość, oglądamy zdjęcia, otwieramy zakładkę ''STRONA EDUKACYJNA'' i na tej stronie uczniowie pozostają dłuższą chwilę 'bawiąc się' grą na skrzypcach, odsłuchując wszystkie instrumenty orkiestry. Pomagam uczniom znaleźć stronę, gdzie umieszczony jest plan widowni oraz gdzie dokonuje się rezerwacji biletów.
4. Wchodzimy na stronę opery krakowskiej analizując ją podobnie, oglądając fragmenty przedstawień.
5. Uczniowie mogą śledzić tok pracy na ekranie, gdzie wyświetlają się obrazy z komputera nauczyciela.
6. Ci z uczniów, którzy szybciej pracują, mogą znajdować strony internetowe dowolnych filharmonii, oper polskich i zagranicznych i starają się zapisywać ich adresy.

Faza podsumowująca:
1. Zapisujemy poznane adresy na tablicy i do zeszytów np.: www.filharmonia.krakow.pl , www.filharmonia.rzeszow.pl , www.opera.krakow.pl
2. Zachęcam uczniów do odwiedzania tych stron, śledzenia wydarzeń artystycznych.

www.awans.net