Dodaj publikację
Autor
Ewa Malinowska
Data publikacji
2008-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
492

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem lekcji jest bogacenie zasobu leksykalnego języka poprzez wprowadzanie związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii. W scenariuszu zastosowano zróżnicowaną pracę na lekcji.
 Pobierz (doc, 77,0 KB)

Podgląd treści


mgr Ewa Malinowska

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V

Temat: Czy w stajni Augiasza są konie trojańskie, czyli mitologia w naszym języku.
Związki frazeologiczne.
Cele:

poznawczy:
▪ wprowadzenie pojęć: związek frazeologiczny, zwrot, wyrażenie;
▪ przybliżenie wybranych związków frazeologicznych wywodzących się z mitologii;
▪ wyjaśnienie wydarzeń i postaci mitycznych, od których pochodzą frazeologizmy;
▪ poznanie przenośnego i realnego znaczenia wyrażeń i zwrotów oraz wykorzystanie ich w tekście;

kształcący
➢ kształcenie umiejętności poprawnego rozumienia i stosowania frazeologizmów;
➢ wzbogacanie zasobu leksykalnego języka i poprawnego posługiwania się nim;
➢ wdrażanie do problematyzowania treści przeczytanych fragmentów mitów;
➢ kształcenie umiejętności łączenia i wykorzystywania wiedzy zdobytej na lekcjach historii; podczas lekcji języka polskiego;
➢ doskonalenie umiejętności posługiwania się słownikiem frazeologicznym;
➢ kształcenie dociekliwości, umiejętności posługiwania się tekstem;

wychowawczy:
o rozwijanie wyobraźni;
o zachęcanie uczniów do poznawania historii bogów greckich;
o współdziałanie w grupie w celu osiągnięcia określonego efektu;
Cele szczegółowe: Uczeń:
- posiada wiedzę o związkach frazeologicznych (definicja) i ich funkcji w wypowiedzi
- rozpoznaje typowe związki frazeologiczne
- rozumie znaczenie wskazanych frazeologizmów
- posługuje się związkami frazeologicznymi w wypowiedziach ustnych i pisemnych
- zna przenośne i realne znaczenie wyrażeń i zwrotów i wykorzystuje je w tekście
- potrafi poprawnie stosować frazeologizmy
- potrafi korzystać ze słownika frazeologicznego

Metody pracy: metoda podająca, problemowa, poszukująca, praktycznego działania, wykorzystanie twórczej aktywności, praca ze słownikiem frazeologicznym

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
praca ze słownikiem frazeologicznym, praca z tekstem

Pomoce dydaktyczne: karty pracy, Słownik frazeologiczny, Mitologia Parandowskiego
zadania indywidualne zróżnicowane potrzebami edukacyjnymi
uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

I. Wprowadzenie

• Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności)
• Uświadomienie celów lekcji
• Podanie i zapisanie tematu lekcji

II. Rozwinięcie

1. Wprowadzenie pojęć: związek frazeologiczny, zwrot, wyrażenie
- Klucz do dzisiejszej lekcji: Związki frazeologiczne możemy grupować wokół
człowiek i wokół zwierząt. Rozróżniamy również związki pochodzące z Biblii oraz wywodzące się z mitologii. Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tymi, które dotyczą mitologii.
- Wykonywanie ćwiczeń (z wykorzystaniem „Słownika frazeologicznego” oraz „Mitologii” Parandowskiego)

Związek frazeologiczny = frazeologizm
Związek frazeologiczny – to połączenie wyrazowe o znaczeniu przenośnym, którego nie można odczytywać dosłownie
Związki frazeologiczne ze względu na budowę dzielimy na:
Wyrażenia – to związki frazeologiczne, w których łączą się: rzeczownik z przymiotnikiem (brak czasownika) np. syzyfowa praca
Zwroty – to połączenia, w których członem podstawowym jest czasownik, np. płakać jak bóbr

2. Podział klasy na trzy grupy:
- zadania zindywidualizowane zróżnicowane potrzebami edukacyjnymi uczniów
gr. I – wyjaśnienie wylosowanych związków frazeologicznych, praca ze słownikiem frazeologicznym (każde dziecko wyjaśnia inny frazeologizm)
gr. II – wyjaśnienie wydarzeń i postaci mitycznych, od których pochodzą frazeologizmy, praca z podręcznikiem i Mitologią Parandowskiego
gr. III – losowanie przedmiotów i ilustracji, wskazywanie skojarzeń ...