Dodaj publikację
Autor
Ewa Malinowska
Data publikacji
2008-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
274

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Celem lekcji jest uświadamianie uczniom roli uczuć w życiu człowieka oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze "złymi" emocjami.
 Pobierz (doc, 61,5 KB)

Podgląd treści


mgr EWA MALINOWSKA

SCENARIUSZ GODZINY Z WYCHOWAWCĄ W KLASIE VI

Temat: Stres. Jak sobie radzić z emocjami?

Cele lekcji;
• kształcenie umiejętności nazywania i rozumienia pojęć; emocje, stres
• dostarczanie informacji dotyczących zachowania w sytuacjach emocjonalnych
• uświadamianie uczniom roli uczuć w życiu człowieka
• kształcenie umiejętności wyrażania nastroju poprzez mimikę, gęsty
• oswojenie uczniów z pojęciem i zjawiskiem stresu
• uświadamianie możliwości radzenia sobie ze „złymi” emocjami
• ukazanie sposobów wpływania na emocjonalność człowieka

Cele operacyjne;
Uczeń:
✓ potrafi nazwać swoje emocje
✓ rozumie znaczenie emocjonalności człowieka
✓ jest ufny i otwarty wobec grupy
✓ wyjaśnia pojęcia i zwroty frazeologiczne związane z emocjami
✓ określa uczucia przyjemne (pozytywne) i nieprzyjemne (negatywne)
✓ zna sposoby radzenia sobie ze stresem

Metody:
o aktywizujące (rundka, burza mózgów, dyskusja, scenki dramowe)
o słowne (pogadanka, rozmowa)
o praktycznego działania
o problemowa

Formy pracy:
- praca indywidualna jednolita
- praca grupowa zróżnicowana
- praca zbiorowa

Środki dydaktyczne:
▪ karta pracy
▪ plansze z pojęciami
▪ plakat informacyjny „W jakich sytuacjach czujesz się dobrze?”

Przebieg zajęć

1. Rundka – Jak się dziś czuję?

Uczniowie otrzymują kartki z narysowanymi twarzami odzwierciedlającymi różne emocje. Kolejno określają swoje emocje i uzasadniają dany stan kończąc zdanie;
Jestem szczęśliwy, bo ………………. Jestem zły, bo……………………

2. Rozmowa na temat emocjonalności człowieka.
Próba odpowiedzi na pytania;
- Czym są emocje?
Sprawdzenie trafności ujęcia znaczenia wyrazu emocje z informacją zawartą w słowniku języka polskiego. Powieszenie na tablicy definicji pojęcia.

Emocje – silne przeżycie uczuciowe, wzruszenie, wzbudzenie, przejecie się
czymś

- Czy emocje możemy pogrupować, podzielić na kategorie?
Wspólne ustalenie podziału na emocje przyjemne (pozytywne)
i nieprzyjemne (negatywne).

3. „Lista uczuć” – uzupełnianie karty pracy .
Uczniowie otrzymują kartę pracy, w której umieszczone są różne rodzaje uczuć. Należy postawić przy uczuciu, które uważa się za przyjemne +, a jeśli uzna się za nieprzyjemne -.

|Lista uczuć | |
|miłość |+ |
|nienawiść |- |
|smutek |- |
|radość |+ |
|strach |- |
|lęk |- |
|gniew |- |
|zaradność |+ |
|życzliwość |+ |
|złość |- |
|zadowolenie |+ |
|wrogość |- |
|rozpacz |- |
|przyjemność |+ |
|przyjaźń |+ |

4. Odczytanie wyników pracy.
Uczniowie mówią o sytuacjach, w których doświadczają poszczególnych uczuć.

5. Ustalenie znaczenia zwrotów i wyrażeń z zastosowaniem negatywnych emocji.
Dojście do wniosku, że częściej towarzyszą człowiekowi nieprzyjemne emocje.
Ustalenie znaczenia zwrotów – wskazanie na słownik frazeologiczny.
Podanie przykładów sytuacji emocjonalnych.

pogrążać się w smutku
tracić rozum z rozpaczy
być sparaliżowanym strachem
wpadać we wściekłość
umierać z niepokoju

6. Pogadanka na temat stresu.
Każdy z nas doświadczył w różnych sytuacjach; strachu, leku, smutku, wściekłości, niepokoju czy smutku. Zastanówmy się – Co czuje osoba będąca w takim stanie?
Jest niespokojna, pozbawiona siły, apatyczna, lękliwa, brak jej koncentracji. Jak można nazwać opisany stan? Zawieszenie definicji stresu.

Stres – to psychiczna lub fizjologiczna reakcja organizmu ...