Dodaj publikację
Autor
Marzena Szczurowska
Data publikacji
2008-05-05
Średnia ocena
1,00
Pobrań
526

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prezentuję konspekt lekcji do języka polskiego w klasie V własnego autorstwa.
 Pobierz (docx, 16,3 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V.

TEMAT: Kolorowe liście jesienne

Cele operacyjne:

-poznanie sposobów wzbogacania słownictwa związanego z opisem przyrody-liścia

-poznanie odcieni podstawowych kolorów

- kształcenie umiejętności tworzenia przymiotników od rzeczowników, kształcenie umiejętności rozróżniania kolorów

- dbanie o estetykę pracy

Formy pracy: praca grupowa, zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: poszukująca, ćwiczeń praktycznych

Pomoce naukowe: podręcznik M. Nagajowej „Słowa zwykłe i niezwykłe”, okazy liści, karteczki ze zdaniami, magnesy.

TOK LEKCJI

Część wstępna (15 minut)

Na lekcję dzieci przyniosły kolorowe liście różnych drzew.

Odsłonięcie tablicy z wyrazami oznaczającymi kolory.

Czerwony, purpurowy, bordo, czerwono-zielony, żółtawy, jasnożółty, oliwkowy, ciemnozielony, rdzawy, rdzawo żółty, złocisty, zielono-żółty

Podział klasy na trzy grupy.

Pytania skierowane do wszystkich uczniów:

N: -Do jakich części mowy zaliczamy wyrazy napisane na tablicy?

U:- do przymiotników

N:- Co oznaczają te przymiotniki?

U:- Przymiotniki napisane na tablicy oznaczają kolory.

N:- Jakie podstawowe kolory wyróżniamy wśród napisanych na tablicy?

U:- Czerwony, żółty, zielony, brązowy.

N:- A jakie kolory oznaczają inne przymiotniki?

U:- Inne przymiotniki oznaczają podane kolory o różnych odcieniach.

Wybór kapitana drużyny i podanie zasad zabawy.

Na wskazany przez ucznia przymiotnik inni podnoszą liść w takim kolorze. Potem drużyna przeciwna podaje przymiotnik a uczniowie zgadują i podnoszą liście o odpowiednich kolorach.

(Zabawa trwa około 7-10 minut, a po zakończeniu zwycięska drużyna układa bukiet z kolorowych liści.)

Pytania skierowane do uczniów:

N:- Co przynieśliście do klasy?

U:- Liście

N:- Jakie są liście? Określcie je przymiotnikami.

U:- jesienne, piękne, kolorowe, przepiękne

Układanie i zapisanie tematu lekcji na tablicy i do zeszytów : Kolorowe liście jesienne.

Część zasadnicza

Wykonywanie ćwiczenia, które polega na podawaniu odcieni kolorów podstawowych. Praca ze „Słownikiem wyrazów bliskoznacznych”.

Czerwony – malinowy, amarant

Biały – śnieżny, kości słoniowej

Brązowy – rdzawy, bury ( 10 minut)

Pisemne wykonanie ćwiczenia.

Utwórz przymiotniki pokrewne do podanych rzeczowników, a potem przymiotniki bliskoznaczne do utworzonych - praca ze „Słownikiem wyrazów bliskoznacznych”.

oliwka – oliwkowy – żółtawozielony

miedź – miedziany – rudy

szmaragd – szmaragdowy – zielony

rubin – rubinowy – czerwony (5 – 8 minut)

Wykonanie ćwiczenia z podręcznika

Do każdego przymiotnika dodaj pokrewny rzeczownik nazywający kolor oraz czasownik informujący o kolorze.

biały – biel – bieleć,

szary – szarość – szarzeć,

purpurowy – purpura – purpurowieć,

brązowy – brąz – brązowieć,

czerwony – czerwień – czerwienieć,

żółty – żółtość – żółknąć (10 minut)

Przyczepienie na tablicy karteczek ze zdaniami:

Jedna strona jabłka czerwieni się od słońca.

Korona kasztana brązowieje w jesieni.

Liście brzozy już się żółcą.

Wykonanie ćwiczenia.

Polecenie: Przekształć zdania, zastępując czasownik pokrewnym przymiotnikiem oznaczającym kolor.

Jedna strona jabłka jest czerwona od słońca.

korona kasztana w jesieni staje się brązowa.

Liście brzozy stały się żółte.

Wybieranie ...