Dodaj publikację
Autor
Jolanta Sowicz
Data publikacji
2008-05-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
193

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja: "Jahreszeiten" to scenariusz lekcji j. niemieckiego do kl.5 wraz z przykładowymi arkuszami ćwiczeń.
 Pobierz (doc, 188,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka niemieckiego

Opracowała: Jolanta Sowicz

Temat: Jahreszeiten

Klasa: V (12 uczniów)

Czas: 90 min

Cele:
Cel komunikacyjny:
- Użycie słownictwa z zakresu czterech pór roku i pogody
- Powtórzenie nazw miesięcy

Cel gramatyczny:
- Wprowadzenie zaimka bezosobowego „es“
- Powtórzenie: odpowiedzi na pytanie „wann...?“

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa, praca w parach

Środki dydaktyczne: słowniki dwujęzyczne, karty ćwiczeń 1, 2a,2b,2c,3a,3b,3c,3d, ilustracje pór roku, obrazki z pogodą,
kartki z nazwami miesięcy, pór roku i określeniami pogody, piłeczka

|Fazy |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Forma |Środki dydaktyczne |Ćwiczone sprawności |Czas/ min |
| | | | | | | |
| |Nauczyciel przykleja na tablicy ilustrcje i zdania z|Uczniowie uzupełniają zdania z lukami i dopasowują do |Praca zbiorowa |Obrazki z |Czytanie |5 |
| |lukami. |ilustracji | |przedstawiające kolejne |Pisanie | |
| | | | |miesiące | | |
| |Nauczyciel zadaje pytania, na które uczniowie |Uczniowie odpowiadają na | |Zdania z lukami na | | |
| |potrafią już prawidłowo odpowiadać. |pytania. | |kartkach | | |
| |Np.: |Np.: | | | | |
|W |Wann machen sie das? |- Im Januar fahren die Kinder Ski. | | | | |
|S |Zu welchem Bild passen die Sätze? |- Der Satz 2 passt zum Bild A. | | | | |
|T | | | | | | |
|Ę |Nauczyciel poleca | | | | | |
|P |uzupełnić zdania | | | | | |
| |z lukami i | | | | | |
| |przypożądkować dane | | | | | |
| |zdanie do ilustrcji | | | | | |
| |przedstawiającej dany | | | | | |
| |miesiąc. | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| |Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy i daje uczniom | | | | | |
| |karty ćwiczeń z zadaniami. Zadania są jednakowe pod | | | | | |
| |względem stopnia trudności. |Uczniowie wykonują zadanie. | |Karta ćwiczeń 1 | | |
| | |Uczniowie w grupach powinni odszukać nazwy 10 miesięcy, |Praca w grupach | | | |
| | |skreślić je i odczytać rozwiązanie, które utworzą kolejno | | |Czytanie |5 |
| | |czytane nieskreślone litery. | | |Pisanie | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |

|Fazy |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Forma |Środki dydaktyczne |Ćwiczone sprawności |Czas/ min |
| | | | | | | |
| |Nauczyciel przyczepia do tablicy ilustracje z |Uczniowie oglądają ilustracje, przyklejają kartki z nazwami |zbiorowa |Ilustracje czterech pór |Czytanie |5 |
| |czterema porami roku i daje uczniom kartki z nazwami|miesięcy pod ilustracjami z porami roku i czytają głośno. | |roku, kartki z nazwami | | |
| |miesięcy. | | |miesięcy, kartki z |Słuchanie | |
|W | | | |nazwami pór | | |
|P |Nauczyciel przyczepia nazwy pór roku pod |Uczniowie powtarzają nowe słówka | | |Mówienie | |
|R |ilustracjami obok nazw miesięcy i głośno je czyta | | | | | |
|O | | | | | | |
|W |Nauczyciel pokazuje obrazki |Uczniowie oglądają obrazki i słuchają. | | | | |
|A |z pogodą i po niemiecku | | |Obrazki z pogodą | | |
|D |opisuje pogodę | | | | | |
|Z |charakterystyczną dla | | | | | |
|E |każdej pory roku | |zbiorowa | |Słuchanie |4 |
|N |wprowadzając | | | | | |
|I |zaimek „es“ | | | | | |
|E |Np.: Im Sommer ist es warm und die Sonne scheint. | | | | | |
| |U.s.w. | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| |Nauczyciel przyczepia do tablicy obrazki i kartki z | | | | | |
| |określeniami pogody . |Uczniowie słuchają, tłumacza na język polski i powtarzają | | | | |
| |Nauczyciel wskazuje dany obrazek i czyta głośno |nowe pojęcia: | |Obrazki przedstawiające | | |
| |Np.: es regnet, es ...