Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Niepokoje okresu dojrzewania
Dojrzewanie to taki okres w życiu człowieka , kiedy organizm przygotowuje się do tego, by stać się dorosłym, jest porą,
w której z największym prawdopodobieństwem zdarzają się incydenty niewłaściwego zachowania oraz konflikty z rodzicami i pokoleniem dorosłych. Mówi się, ze dorastanie to czas buntu i łamania zasad.
Powody tego są różnorakie . po pierwsze fizjologiczne- w następstwie wzmożonej aktywności hormonalnej dziecko doświadcza nowych, czasem trudnych do ogarnięcia uczuć.
„ Dojrzewanie to wielkie zmiany- to jak rozbudowa domu, przygotowanie do przyjęcia i wielkie pranie naraz”.
Dziewczynki zamieniają się w kobiety, chłopcy w mężczyzn.
Po wtóre- społeczne i psychiczne- w tym potrzeba osiągnięcia całkowitej niezależności od rodziców.
Jak trudno jest być rodzicem nastolatka wie każdy, kto ma dzieci w tym wieku. Niewielu rodzicom udaje się uniknąć konfliktów związanych z ubiorem, wysławianiem się czy choćby „chęcią wybicia się na niezależność.”
Potrzeba niezależności podsuwa młodemu człowiekowi przeróżne pomysły. Bywa, że są one twórcze (rozwijają jego osobowość), a zdarza się, że są one destrukcyjne (grożą zdrowiu lub powodują konflikty z prawem).
Większość dorastających dzieci próbuje palenia tytoniu, wielu doświadcza działań substancji pobudzających, takich jak alkohol czy narkotyki. O tym, czy te doświadczenia przekształcą się w szkodliwe dla zdrowie nawyki, decyduje wiele czynników, w tym i przykład, jaki my dorośli dajemy naszym dzieciom.
Młodość wyostrza bowiem krytyczne spojrzenie na świat dorosłych, wychwytuje rażące sprzeczności między tym co mówimy, a tym co robimy. Nakazujemy:
- „Nie pal!”- sami sięgając po papierosa
-„Nie pij!” -wychylając kieliszek alkoholu...
Coraz częściej młody człowiek przekonuje się, że ludzie dalecy są od doskonałości. Dotyczy to również najbliższej rodziny.
Najważniejsza w stopniowym oddzielaniu się dzieci od rodziców staje się grupa rówieśnicza. To do niej uciekają się nastolatkowie w poszukiwaniu wolności.
Wygląd i sposób wysławiania się czy strój (często nie do przyjęcia dla dorosłych) stanowią o odrębności danej grupy, jej zainteresowaniach i sposobie postrzegania świata i ludzi.
Wybryki dotyczące stroju i zdecydowanie złe słownictwo pozwalają młodemu człowiekowi mocno zaakcentować swoja wyjątkowość i niepowtarzalność oraz miejsce w otaczającym go świecie.