Dodaj publikację
Autor
Gabriela Galla
Data publikacji
2008-05-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
232

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Twórcze myślenie i postawy - "Pokaż na co Cię stać".
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji

Przedmiot: Lekcja wychowawcza
Prowadzący: mgr Gabriela Galla
Klasa: 3 MC
Data: 14.01.2008
Czas zajęć: 45 minut.

Temat: „Twórcze myślenie i postawy - Pokaż na co Cię stać.”

Cele poznawcze:
Uczeń:
• poznaje tekst utworu zespołu młodzieżowego Feel „Pokaż na co Cię stać”.

Cele kształcące:
Uczeń:
• pojmuje, iż każdy człowiek może być lepszy i może osiągnąć wszystko co sobie zaplanuje,
• pojmuje, że zawsze można zacząć od początku,
• dostrzega, że nie warto rozpamiętywać krzywd i żalów,
• zdaje sobie sprawę, iż łatwiej jest żyć gdy myśli się pozytywnie,
• zdaje sobie sprawę, że to nie słowa mówią o naszej wielkości, a czyny.

Cele wychowawcze:
Uczeń rozwija u siebie:
• poczucie wiary we własne siły i możliwości,
• chęć ciągłego rozwoju,
• poczucie, iż z nowym rokiem, nowym semestrem może spróbować założyć sobie jakieś cele i je osiągnąć – wystarczy, że będzie chciał,
• poczucie, iż nie można nikogo skreślać i każdy ma prawo dostać nową szansę,
• uczucie integracji z zespołem klasowym.

Metody:
• pogadanka wprowadzająca,
• praca z tekstem,
• dyskusja.

Pomoce:
• tekst utworu zespołu młodzieżowego Feel „Pokaż na co Cię stać”,
• płyta z utworem zespołu Feel.

Przebieg lekcji:
1. Czynności porządkowe:
- przywitanie wychowawcy z uczniami,
- sprawdzenie obecności,
- załatwienie bieżących spraw klasowych,
- zapisanie tematu zajęć na tablicy.
Czas realizacji: 10 minut.

2. Wprowadzenie:
- nauczyciel rozdaje tekst utworu „Pokaż na co Cię stać” i prosi uczniów o przeczytanie,
- wychowawca prezentuje ścieżkę dźwiękową z ww. utworem,
- nauczyciel prosi wychowanków żeby opowiedzieli o swoich przemyśleniach po przeczytaniu i odsłuchaniu utworu.
3. Wychowawca uświadamia uczniom, że każdemu należy dać szansę stać się lepszy, każdy może osiągnąć wielkie rzeczy wystarczy, że będzie tego chciał i konsekwentnie do tego dążył. Łatwiej jest żyć gdy nie patrzy się wstecz, a do przodu i z pozytywną energią podchodzi do nowych wyzwań.
4. Nauczyciel prosi uczniów żeby zastanowili się czy wystarczy pięknie mówić i obiecywać innym różne rzeczy, czy może najważniejsze są nasze czyny, czy to właśnie one świadczą o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
5. Nauczyciel zauważa, iż ważna w osiągnięciu sukcesu jest konsekwencja, nie można się za wcześnie zniechęcać i wypalać.
6. Wychowawca tłumaczy uczniom, iż obecny czas tj. niedawno rozpoczęty rok kalendarzowy i niedługo rozpoczynający się II semestr to doskonały okres ażeby złożyć sobie nowe postanowienia dotyczące nauki i szkoły, a także całego życia, spróbować naprawić to co nie poszło nam najlepiej i dać sobie jeszcze jedną szansę. Nauczyciel prosi, ażeby każdy spisał na kartce swoje postanowienia, które postara się zrealizować w ciągu najbliższych miesięcy ...