Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
,,Słyszę i zapominam
Widzę i pamiętam
Robię i rozumiem”
Konfucjusz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
OSOBA PROWADZĄCA:
TEMAT (CEL OGÓLNY): Wartość rodziny w życiu człowieka.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• Zna i rozumie pojęcia „domu rodzinnego i rodziny”
• Zna i wymienia najbliższych członków rodziny,
• Dostrzeże, że w domu najważniejsza jest atmosfera, którą tworzą członkowie rodziny,
• Zauważa i docenia obecność każdej najbliższej mu osoby w rodzinie,
• Rozwija odczytywanie mowy z ust nadawcy (z różnej pozycji),
• Zauważa swoje miejsce w rodzinie
METODY:
-aktywizujące ( łańcuch skojarzeń, elementy dramy, burza mózgów)
-słowne (rozmowa kierowana, objaśnienia)
-porozumiewania się (kombinowana)
FORMY: - indywidualna, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: etykiety, ilustracje, tablica, rozsypanka
CZAS: 45 minut
PRZEBIEG:
I. Faza wprowadzająca:
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe (przywitanie, sprawdzenie obecności i aparatów słuchowych, zwrócenie uwagi na aktywność na lekcji)
2. Podsumowanie pracy dyżurnego za poprzedni tydzień. Wyznaczenie nowego dyżurnego. Wyjaśnienie spraw nurtujących uczniów.
3. Wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel inspiruje do wypowiedzi :Pomyśl o swojej rodzinie. Zastanów się, co to znaczy„DOM RODZINNY”?
II. Faza realizacji:
1. Napis na tablicy DOM RODZINNY. Uczniowie dopisują po kilka skojarzeń związanych z tym pojęciem ( np. dom, budynek, mama, tata, brat, miłość, kłótnia, pokój, miłość, itp.).
2. Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dom, w którym mieszkamy, o zachowanie porządku, czystości, wzajemnej pomocy itp.
3. Nauczyciel wspólnie z uczniami ustala definicję RODZINY, np. Rodziną jest tata (mężczyzna) i mama(kobieta) związani małżeństwem oraz ich dzieci. Dziadkowie i krewni należą do rodziny dalszej. Rodzina mieszka razem (wspólnie) – tworząc dom rodzinny.-(rozsypanka)
4. Nauczyciel stwierdza: Rodzina jest dla nas ważna. Dlaczego? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytania (mogą wspomagać się etykietami z tablicy: np. gotować, prasować, myć zęby, jeździć rowerem, robić zakupy, grać w piłkę, rysować, karmić zwierzęta, że nie wolno kłamać, grać w karty, mówić, śpiewać, myć okna, odkurzać, ubierać się, prać, że nie wolno mówić brzydkich słów, obierać ziemniaki, czytać, liczyć itp.):
1.Czego nauczyłeś się od mamy?
2.Czego nauczyłeś się od taty?
3.Czego nauczyłeś się od rodzeństwa?
(swobodne wypowiedzi uczniów)
5. Nauczyciel mówi uczniom: Powiedzieliśmy sobie, co rodzina nam daje, czego się nauczyliśmy.
6. Teraz pomyślcie i powiedzcie: Co Ty dajesz-robisz, co możesz zrobić dla swojej rodziny.
III. Faza podsumowująca:
1. Jeżeli czas pozwoli– można przeprowadzić:
Odgrywanie ról. (uczniowie odgrywają role członków rodziny). Nauczyciel podaje problem do rozwiązania (np. palenie papierosów przez syna), uczniowie inscenizują zachowania rodziny.
2. Podsumowanie zajęć i ocena aktywności ucznia.