Dodaj publikację
Autor
Beata Pojęta
Data publikacji
2008-05-12
Średnia ocena
5,00
Pobrań
280

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zawiera opis działań edukacyjnych sprzyjających zabawom twórczym inspirowanym środowiskiem przyrodniczym.
 Pobierz (doc, 40,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-4 LETNICH

Temat: „W wiosennym ogrodzie”- stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających zabawom twórczym inspirowanym środowiskiem przyrodniczym.

Cele:

- poznawanie nazw niektórych kwiatów, które można spotkać w ogrodzie
- utrwalanie wiedzy o potrzebach i wymaganiach roślin: woda, światło, ciepło
- zachęcanie do opiekowania się roślinami, które są ozdobą ogrodu lub mieszkania
- rozwijanie inwencji twórczej dzieci podczas działań ruchowych, plastycznych i werbalnych

Metody:

- podające- nazwy kwiatów, prezentacja naturalnych bratków
- poszukujące- zadań stawianych dzieciom- samodzielnych rozwiązań
- ekspresyjne- teatrzyk, opowieść ruchowa pod wpływem muzyki, praca plastyczna

Forma: grupowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce:

- scena do teatrzyku: kwiatki- bratki, stokrotka, tulipan, płot, lalka Dorotka, zielony materiał z kwiatami
- żetony z kwiatkami
- kwiatki i trawa z kolorowego papieru do ćw. Oddechowych
- kwiatki na wstążce
- bratki w doniczce
- płótno na kartonie, farby

Przebieg:

1. Zaproszenie do ogrodu- zamiana w kwiat poprzez założenie żetonu
2. „Rośnie kwiat”- opowieść ruchowa
3. „Magiczne zaklęcia”- zabawa słowna
4. Teatrzyk kukiełkowy „Kłopoty kwiatków”
5. Rozmowa kierowana w oparciu o treść
6. Scenki teatralne „O czym teraz mówią kwiaty”
7. „Malowany ogród”- zabawa taneczna
8. „Pachnąca niespodzianka”- prezentacja bratka
9. Ćwiczenia oddechowe
10. Malowanie na płótnie farbami plakatowymi

|CZYNNOŚCI N-LA I DZIECI |UZASADNIENIE |
|1. Nauczycielka zaprasza dzieci do wiosennego zaczarowanego ogrodu, w którym będą|wprowadzenie do zajęć |
|mogły słyszeć o czym mówią kwiaty. Najpierw jednak n-lka musi zmienić dzieci w |moment zaciekawienia |
|kwiaty- rozdaje dzieciom żetony. | |
|2. „Rośnie kwiat”- zabawa w formie opowieści ruchowej. Dzieci pod wpływem muzyki |ekspresja ruchowa |
|naśladują jak rośnie kwiat. |przygotowanie do zajęć głównych |
|3. N-lka zaprasza dzieci do ogrodu, ale żeby przejść przez bramę należy wymyślić |rozwijanie pomysłowości dzieci |
|magiczne zaklęcie lub wykonać tajemniczy ruch. |budzenie wiary we własne możliwości dzieci |
|4. „Kłopoty kwiatków”- teatrzyk kukiełkowy. |wdrażanie do uważnego słuchania |
|5. Rozmowa kierowana na podstawie treści teatralnych |wdrażanie do rozumienia treści prezentowanego utworu |
|Jak nazywały się kwiaty? |poznawanie nazw kwiatów |
|Jakie miały kłopoty? |zachęcanie do opiekowania się roślinami |
|Jak pomogła im Dorotka? |budowanie dłuższych wypowiedzi |
|6. „O czym teraz rozmawiają kwiaty?”- zabawa w teatr (tworzenie krótkich scenek |ekspresja werbalna |
|teatralnych). |rozwijanie wyobraźni dzieci |
|Dzieci samodzielnie przedstawiają scenki w oparciu o dialog |analogia personalna (technika twórczego myślenia) |
|7. „Malowany ogród”- zabawa taneczna z kwiatkami na wstążce. Dzieci poruszają się|ekspresja ruchowa |
|po sali, pod wpływem muzyki wstążką z kwiatami malują ogród. |zmiana pozycji- zaspokojenie potrzeby ruchu |
|8. „Pachnąca niespodzianka”- prezentacja naturalnego bratka. Dzieci oglądają, |poznawanie poprzez zmysły: dotyk węch, wzrok |
|wąchają. | |
|9. „Wiosenny wietrzyk”- ćwiczenia oddechowe. Dzieci dmuchają na papierowe kwiatki ...