Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
kosteczka50, 2012-10-23
Twój scenariusz posłużył mi do napisania programu współpracy z rodzicami pod takim właśnie tytułem. Na jedno ze spotkń wykorzystałam niektóre ćwiczenia. Dziękuję.
,,Dla dojrzałych rodziców najważniejszą książką,
którą potrafią czytać i rozumieć jest ich własne dziecko”
Scenariusz zajęć warsztatowych dla rodziców
Temat: ,,Szkoła i rodzic – wychowujemy razem”
Cele:
• wskazanie rodzicom sposobu na efektywną komunikacje z dzieckiem,
• kształcenie umiejętności stosowania w życiu codziennym metod dobrej komunikacji
• zapoznanie z przykładami działań rozwijających umiejętności wychowawcze
• stworzenie sytuacji do refleksji nad relacjami z najbliższymi.
Przebieg spotkania:
1. Podział na grupy- przydział opisów sytuacji dziecko –rodzic- charakterystyka postawy rodzica:
- typ dominujący,
- typ zaniedbujący,
-typ pozwalający na wszystko,
- kochający ale stanowczy (ZAŁĄCZNIK 1)
❖ przyporządkowanie typów rodziców poszczególnym charakterystykom- uzupełnienie modelu.
2. Jakie są nasze dzieci?
❖ Ćw.1- Prostokąty
Narysujcie tyle prostokątów ile macie dzieci: podpiszcie je imionami. Na tych prostokątach zaznaczcie plusami dobre cechy dziecka, a minusami jego złe cechy, nawyki.
❖ wypisanie przynajmniej 5 pozytywnych cech naszego dziecka
Pod prostokątami wypiszcie przynajmniej po 5 pozytywnych cech każdego dziecka
❖ refleksja:
1) akceptujemy swoje dziecko w całości,
2) odpowiadamy za dziecko w całości, za jego dobre i złe zachowania,
3) w każdym dziecku tkwi coś dobrego i należy to pielęgnować,
4) niestety, dzieci dopiero nabywają umiejętności współżycia, dlatego popełniają wiele błędów, które my musimy ograniczać, eliminować.
3. Tablica nieodpowiednich zachowań dzieci w życiu codziennym.
❖ podział na 2 grupy- rodzice na karteczkach wypisują przykłady ,,denerwujących” zachowań dzieci
❖ odczytywanie zachowań i umieszczenie ich na tablicy. (ZAŁĄCZNIK2)
4. Cechy typowych relacji rodzic – dziecko.
❖ w parach rodzice przygotowują scenkę przedstawiająca jedną z podanych wcześniej sytuacji
❖ prezentacja i analiza zachowań rodzica (nazwy typów zachowań)
5. Przedstawienie modelu FUO- modelu krytycznego wyrażania krytyki
F- fakt (fakty, opis wydarzeń , zachowań, sytuacji)
U- uczucia (wyrażanie negatywnych uczuć, postawy, opinii)
O- oczekiwania (sformułowanie prośby, polecenia)
6. Rodzice w parach odgrywają te samą scenkę tylko z uwzględnieniem zasad FUO.
7. Inne sposoby skutecznej komunikacji- współpracy.
❖ Rozdanie krótkiej informacji o sposobach skutecznej komunikacji
- komunikuj krótko, jednym słowem, np. Janek, światło! Joasiu, łóżko!
- mów dzieciom o swoich uczuciach, np. Smuci mnie ta powtarzająca się sytuacja z nie pościelonym łóżkiem. Jest mi przykro, kiedy wracając widzę stojące śmieci
- pouczenie zastąp informacją, np. Pozostawiona na wierzchu pościel kurzy się i prędzej się brudzi. Schowaj ja jak wstaniesz. Wystające z szafki śmieci może porozrzucać kot. Wyrzuć je od razu.
- napisz liścik do dziecka ze skuteczną forma komunikacji, np. Janku! Bardzo źle się czuję pozostawiona sama w pokoju. W tapczanie jest mi bezpiecznej. Schowaj mnie! Twoja pościel.
Joasiu! Niecierpliwie czekamy na wyrzucenie. Zbulwersowane czekaniem śmieci.
❖ przećwiczenie danego modelu we wskazanej sytuacji
❖ prezentacja
8. Refleksja:
Komunikacja oparta ...