Dodaj publikację
Autor
Paweł Zwierzew
Data publikacji
2008-05-19
Średnia ocena
4,00
Pobrań
205

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Praca poświęcona jest początkom wprowadzania sieci bezkablowych. Praca zawiera opis wad i zalet sieci bezprzewodowych.
 Pobierz (doc, 168,5 KB)

Podgląd treści


Wstęp
Po sukcesie telefonów komórkowych, które zrewolucjonizowały przemysł telekomunikacyjny, kwestią czasu było wprowadzenie sieci bezprzewodowych, opierających się na podobnych zasadach. Mając na uwadze rewolucję w łączności bezprzewodowej w 1997 roku organizacja IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers - Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników) ustanowiła normę 802.11 definiującą "radiowy Ethernet" znany pod nazwą Wireless LAN (WLAN - sieć bezprzewodowa). Wykorzystuje on nie do końca (w Polsce) bezpłatne pasmo od 2400 do 2485MHz. Sieć radiowa jest bardzo ciekawą alternatywą wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest przeprowadzenie kabla pod ziemią lub zależy nam na zachowaniu charakteru np. zabytkowego budynku. Swe zastosowanie znajdzie także w miejscach gdzie ważna jest swoboda poruszania się oraz łatwość dostępu do sieci. Niestety nie ma róży bez kolców. WLAN jest bardzo drogi (w porównaniu go do swych poprzedników) oraz stosunkowo wolny.
Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 sierpnia 2002 częstotliwość 2,4GHz została zwolniona z wszelkich opłat, można więc korzystać z sieci WLAN bez żadnych ograniczeń.
W pracy swojej przedstawię wady i zalety sieci bezprzewodowych, które są rozwiązaniem alternatywnym dla sieci przewodowych.

1. Historia sieci radiowych
Historia sieci bezprzewodowych sięga wstecz głębiej niż można pomyśleć. Ponad 50 lat temu, podczas II Wojny Światowej, armia Stanów Zjednoczonych jako pierwsza wykorzystała do transmisji danych sygnał radiowy. Opracowano wtedy technologię transmisji przez radio silnie szyfrowanych danych. Była ona szeroko wykorzystywana w trakcie kampanii prowadzonych przez armie Stanów Zjednoczonych i aliantów. Zainspirowana tym grupa pracowników naukowo-badawczych z Uniwersytetu Hawajskiego stworzyła pierwszą radiową sieć komunikacyjną opartą o transmisję pakietową. ALOHNET, bo tak się ona nazywała, była istotnie pierwszą bezprzewodową siecią lokalną (ang. WLAN - Wireless Local Area Network). W jej skład wchodziło 7 komputerów, komunikujących się w topologii dwukierunkowej gwiazdy pokrywającej cztery hawajskie wyspy. Centralny komputer znajdował się na wyspie Oahu.
Podczas gdy przewodowe sieci LAN całkowicie zdominowały rynek sieciowy, w przeciągu ostatnich kilku lat wzrosło wykorzystanie sieci bezprzewodowych. Trend ten jest najlepiej widoczny w kręgach akademickich, służbie zdrowia, biznesie, na magazynach. Cały czas technologia ulega poprawie, przez co przejście na sieci bezprzewodowe jest coraz łatwiejsze i tańsze.

2. Zalety sieci radiowych
1. Duże możliwości rozbudowy (modularnośc).
Topologią nazywamy fizyczne lub logiczne rozmieszczenie elementów w sieciach komputerowych, dotyczy to rozmieszczenia węzłów (komputery, drukarki sieciowe, serwery i inne), do których dołączona jest sieć. W dniu dzisiejszym wśród sieci przewodowych można wyróżnić pięć głównych typów topologii:
a) magistrali (bus),
b) pierścienia (ring),
c) gwiazdy (star),
d) drzewa (tree),
e) kraty (mesh).
W środowisku bezprzewodowym tylko ...