Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ewairmina, 2008-05-27, ocena:
polecam! scenariusz jest bardzo FAJNY:)
KLASA: V
RODZAJ ZAJĘĆ: godzina do dyspozycji wychowawcy
TEMAT : Savoir – vivr’e – wiem, co to takiego!
CELE ZAJĘĆ:
Uczeń:
- zna pojęcia: savoir – vivre, bon – ton, konwenanse, etykieta, etykieta;
- zna zasady dobrych obyczajów;
- potrafi zastosować w życiu określone normy postępowania;
- potrafi określić niezbędne zasady zachowania się w szkole, w domu, na podwórku,
przy stole, w Internecie;
- jest świadomy znaczenia przyjętych norm postępowania;
- doskonali umiejętność kulturalnego komunikowania się;
- przestrzega zasad pracy w grupie.
METODY: dyskusja, pogadanka, rozmowa kierowana, metody aktywizujące -
metaplan, burza mózgów, plakat.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: arkusze szarego papieru, mazaki, koperty z zadaniami dla każdej z grup, kartki z „magicznymi słowami” do podziału klasy na grupy.
LITERATURA POMOCNICZA: B. Pierga „Dobre wychowanie wierszem”, I. Koźmińska, E. Olszewska „Z dzieckiem w świat wartości”, strony internetowa: www.netykieta.prv.pl, http://www.netykieta.dlawas.net/,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności poprzez zgodne z kolejnością w dzienniku przedstawianie się z imienia i nazwiska.
2. Zaangażowanie.
a) Określenie tematyki zajęć.
Tematykę naszych zajęć przybliży nam wierszyk:
Uprzejmości, konwenanse
Masz nauczyć się dziś szansę:
O czym warto jest pamiętać,
Tak na co dzień i od święta.
Z etykietą dobry humor
wkrótce staną się twą dumą!
A sąsiadkę z ciocią Helą
Twe maniery rozweselą!
b) Wyjaśnianie niezrozumiałych wyrazów występujących w wierszyku:
Konwenanse – ogólnie przyjęte formy i obyczaje towarzyskie
Etykieta – ustalony i obowiązujący sposób zachowania się (np. w dyplomacji…)
Maniery – sposób bycia, zachowania się
Savoir – vivre - ogłada, dobre maniery, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.
Netykieta – zasady obowiązujące przy korzystaniu z Internetu
Kurtuazja – wytworna uprzejmość
Bon ton (dobry ton) – nienaganny sposób bycia, właściwe zachowanie się
c) Podział uczniów na grupy z wykorzystaniem „magicznych słów” – 5 grup.
3. Badanie i przekształcanie.
Zadaniem grup będzie stworzenie zasad savoir - vivru, w różnych sytuacjach, w różnych miejscach:
- w domu
- przy stole
- na podwórku
- w Internecie
- w szkole.
Pomogą wam w tym pytania pomocnicze:
Grupa Savoir – vivre w domu:
- Jak odnosimy się do rodziców?
- Jak traktujemy rodzeństwo?
- Jak zachowujemy się, kiedy ktoś do nas telefonuje?
- Jak zachowujemy się, gdy do Rodziców przychodzą znajomi?
Grupa Savoir – vivre przy stole:
- Jak zachowujemy się przy stole – czego nie wolno, co się powinno robić?
- Jak układamy sztućce przed i po jedzeniu?
Grupa Savoir – vivre na podwórku:
- Jak traktujemy nowych kolegów?
- W jaki sposób włączamy się do trwającej już zabawy?
- W jaki sposób rozwiązujemy konflikty?
- Co robimy, gdy komuś nie powiedzie się np. podczas ...