Dodaj publikację
Autor
Marcelina Chorabik-Grześ
Data publikacji
2008-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
125

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Prezentuję scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich. Temat zajęcia: „PIERWSZY OBUDZIŁ SIĘ PIERWIOSNEK” - kształcenie umiejętności określania kierunków w przestrzeni poczynając od siebie.
 Pobierz (doc, 69,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć dla dzieci pięcioletnich.

Tematyka kompleksowa:

Temat zajęcia: „PIERWSZY OBUDZIŁ SIĘ PIERWIOSNEK ” - kształcenie umiejętności określania kierunków w przestrzeni poczynając od siebie.

Cele:
- dziecko wyczuwa bicie własnego serca,
- wie, że lewa strona to ta, z której znajduje się serce,
- wskazuje stronę lewą i prawą w schemacie własnego ciała i przestrzeni,
- swobodnie interpretuje ruchem utwór muzyczny.

Pomoce: sylweta serca z papieru samoprzylepnego dla każdego dziecka, sylwety wiosennych kwiatów.

Przebieg:

1. Powitanie piosenką „Dobrze że jesteś” – dzieci siedzą w kręgu:
Dobrze, że jesteś
Dobrze, że jesteś
Dobrze, że jesteś Danielku.
Co by to było, gdyby Cię nie było
Co by to było Danielku?

2. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Głowa, ramiona, kolana, kostki”, powtarzana w coraz to większym tempie.

3. Wyczuwanie bicia serca.

N: - Połóż obie ręce na klatce piersiowej, zamknij oczy i posłuchaj jak bije twoje serce.
Nauczyciel w międzyczasie kładzie przed każdym dzieckiem wycięte serce z folii samoprzylepnej. Przyklej sobie znaczek serca na rękę, pod którą bije twoje serce.
To jest twoja lewa ręka.

4. Ręka wita ciało.
N: - Podnieś swoją lewą rękę i pomachaj nią do kolegi, pomasuj lewą rękę, lewe ucho, lewą nogę, przywitaj lewą ręką drugą rękę - to jest twoja prawa ręka.

5. Zabawa „Miejsce po mojej lewej stronie jest puste” ( pedagogika zabawą Klanza).
Dzieci siedzą na krzesełkach, tworząc koło, zostawiając jedno miejsce wolne.
Zabawę zaczyna nauczycielka mówiąc słowa: Miejsce po mojej lewej stronie jest puste, zapraszam do siebie np. Patryka. Dalej zabawa toczy się podobnie.

6. Ćwiczenia logarytmiczne .
Dzieci za nauczycielem powtarzają słowa wiersza i pokazują wymienione części ciała.
Mam dwie ręce, nogi dwie.
Prawa - lewa ręka,
Prawa - lewa noga,
To się wie!
Ręka prawa do witania,
Ręka lewa do pstrykania.
Noga lewa – prawa noga
Do podskoków wciąż gotowa. (Dzieci podskakują w miejscu).

7. Zabawa z kwiatami.
Dzieci siedzą w kole na dywanie, nauczycielka kładzie przed dziećmi wiosenne kwiaty (krokus, fiołek, stokrotki):
- krótkie przypomnienie nazw kwiatów,
- zabawa: podnieś kwiatek – dotknij, powiedz z jakich części się składa, połóż
kwiatek przed sobą i uśmiechnij się do niego, połóż kwiatek po swojej lewej stronie, połóż kwiatek po swojej prawej stronie.

8. Improwizacja ruchowa przy muzyce A. Vivaldi „Cztery pory roku – Wiosna”.