Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ
Z UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
Opracowała Bogumiła Kołodziejczyk
Plan uroczystości
I. Odśpiewanie hymnu państwowego.
II. Cześć artystyczna.
Część artystyczna:
Wprowadzenie
Dzisiejszy apel poświecony jest obchodom historycznych rocznic majowych . Z kart historii płynie przesłanie , byśmy pozostali wierni wartościom , które ocaliły naszą ojczyznę od unicestwienia. Urodziliśmy się w Polsce , która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne do nich należą: 1 Maja- Święto Pracy, 2 Maja –Święto Flagi Narodowej i 3 Maja- Święto Konstytucji.
1 MAJA- SWIĘTO PRACY
1- ego Maja obchodzimy Święto Pracy jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka, wyznaczając dzień obchodów w rocznicę wybuchu w dniu 1 maja 1886 r. strajku robotników domagających się wprowadzenia 8- godzinnego dnia pracy. Podczas manifestacji zginęło wiele osób. Kolor przelanej krwi demonstrantów czerwień stał się symbolem walki przeciw wyzyskowi.
W Polsce święto obchodzone było po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL-u było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, udział, w których był często obowiązkowy. Po upadku PRL-u pochody praktycznie zanikały a po roku 1989 manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych są nadal organizowane każdego 1 maja.
fragmenty wiersz W. Broniewskiego „ Pierwszy Maja”
My pójdziemy Pierwszego Maja
ulicami stolic tego świata,
my za ręce się będziemy trzymali,
my każdego przyjmiemy jak brata…
Myśmy szli, raczej nasi ojcowie
( ileż to lat?... )
w Warszawie, w Łodzi i Żyrardowie
myśmy szli na Pierwszego Maja
Pokój, pokój, pokój narodom,
braterstwo dla wszystkich ras,
w przyszłość- pierwszomajowym pochodem,
wyżej sztandarów las!
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ
Nasze barwy narodowe- biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.
Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle.
Bardzo ważną datą w historii polskich barw narodowych był dzień 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm uchwalił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biły z czerwonym. W trudnym okresie niewoli zaborcy traktowali polskie barwy narodowe jako symbol buntu i walki Polaków o niepodległość. Otoczone szacunkiem ,traktowane jak świętość żyły w sercach Polaków, wiodąc ich do boju w czasie zrywów niepodległościowych i do walki o wolną Ojczyznę .Pod biało-czerwonymi sztandarami żołnierze walczyli na wszystkich frontach, na ladach, morzu i w powietrzu. Biało ...