Dodaj publikację
Autor
Bogumiła Kołodziejczyk
Data publikacji
2008-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Każdy uczeń, dziecko, człowiek ma zagwarantowane swoje prawa i określone obowiązki, a akty prawne nakazują ich przestrzeganie. W szkole nad tym czuwa SU, który przyjmuje współodpowiedzialność za sprawy związane ze szkołą poprzez podejmowanie różnorodnych inicjatyw w zakresie wewnętrznej organizacji życia uczniów w szkole.
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ

Temat : Samorządność a uczeń.

Założenia metodyczne:

Cele:
1. Wiadomości:
A. Uczeń powinien zapamiętać:
- zadania, które ma do wykonania,
- cechy dobrego przewodniczącego,
- pojęcie samorząd terytorialny.
B. Uczeń powinien zrozumieć:
- wymienione pojęcia,
- rolę Samorządu Uczniowskiego w reprezentowaniu swoich kolegów i koleżanek,
- rolę SU w nawiązaniu współpracy z wychowawcą- nauczycielem,
- znaczenie dobrego wyboru przewodniczącego SU.

2. Umiejętności:
- wskazanie roli przewodniczącego SU,
- ocena zadań, które ma do wykonania przewodniczący SU,
- określenie cech dobrego przewodniczącego,
- rozumienie wpływu współpracy z wychowawcą- nauczycielem na relację z klasą.

Środki dydaktyczne: Deklaracja Praw Dziecka-broszura, Regulamin Praw i Obowiązków Ucznia w Szkole Podstawowej w Udaninie, Regulamin SU, duży arkusz papieru, flamastry.

Metody: rozmowa nauczająca, wystąpienie ucznia, praca pod kierunkiem opiekuna SU.

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie:
Przedstawienie celu spotkania, nauczyciel wskazuje na wielką rolę SU w reprezentowaniu całej społeczności uczniowskiej. Za przykład bierze cytat J. Pawła II, który brzmi „Każdy jest odpowiedzialny za wszystkich i wszyscy są odpowiedzialny za każdego”. Na tych słowach opiera się Regulamin Praw i Obowiązków Ucznia w naszej szkole. Podkreśla , że Samorząd Uczniowski jest pierwszym przedstawicielem i obrońcą praw ucznia. Nawiązuje do Konwencji Praw Dziecka.

Aktywizacja ucznia:

Uczniowie siedzą w kręgu, na środku przed nimi duży arkusz papieru. Nauczyciel proponuję porozmawiać na temat: „Jakie zna prawa i obowiązki ucznia?”
- na arkusz papieru każdy uczeń zapisuje po jednym prawie i obowiązku starając się ich nie powtarzać,
- po zapisaniu zachęcić uczniów do odegrania scenek obrazujących wybrane prawa i obowiązki ,
- po każdej scence omawiamy o jakim prawie lub obowiązku jest mowa w scence, bądź w jaki sposób zostało ono naruszone.

Po zakończeniu omawiania scenek nauczyciel informuje uczniów „ Kto może im pomóc” w rozwiązaniu problemów związanych z naruszeniem ich praw i obowiązków.

Puenta

Każdy uczeń , dziecko, człowiek ma zagwarantowane swoje prawa i określone obowiązki, a akty prawne nakazują ich przestrzeganie. W szkole nad tym czuwa SU, który przyjmuje współodpowiedzialność za sprawy związane ze szkołą poprzez podejmowanie różnorodnych inicjatyw w zakresie wewnętrznej organizacji życia uczniów w szkole. Szkoła musi dać uczniom szansę na zaspokojenie swych aspiracji i dążeń do samodzielności , podejmowania twórczych działań i odpowiedzialności za własne czyny, wspierać szkolną samorządność uczniowską.