Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Hudy
Data publikacji
2008-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
148

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja może być bardzo przydatna na wywiadówki w ramach pedagogizacji rodziców. Rodzice często nie uświadamiają sobie zagrożeń, jakie mogą czyhać na ich dzieci w Internecie.
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści

„Zagrożenia Internetu”

Opracowała
Mgr Elżbieta Hudy

„Zagrożenia jakie niesie Internet”

( referat przygotowany w ramach pedagogizacji rodziców )

Według badań fundacji Dzieci Niczyje polskie dzieci bardzo często nie przestrzegają zasad bezpiecznego korzystania z Internetu – podają nieznajomym swoje adresy domowe ( aż 42%), przesyłają zdjęcia( 44 %), podają swój numer telefonu ( 64%) oraz swój adres e-mailowy (87%). Oczywistą sprawą jest, że większość tych nieznajomych to rówieśnicy, ale niebezpieczeństwo kryje się w tym, że Internet stał się terenem poszukiwań pedofilów.
Stosują oni prawie za każdym razem podobny sposób postępowania, podszywając się pod rówieśnika potencjalnej ofiary.

Korespondencja z dzieckiem może też posłużyć komuś innemu np. złodziej może zdobyć adres oraz inne informacje dotyczące danej rodziny (rozkład dnia domowników, stopień zamożności itp.)

Pedofil ( czy inna osoba chcąca wykorzystać dziecko) „zaprzyjaźnia się” z dzieckiem. Często przez dłuższy okres czasu stosuje najbardziej wyrafinowane chwyty wzbudzając zaufanie dziecka. Potrafi poznać zainteresowania czy nawiązać do szczegółów dotyczących szkoły. Gdy czujność dziecka jest częściowo uśpiona, nawet u dzieci początkowo nieufnych, pedofil podważa autorytet rodziców , którzy np. nie pozwalają podawać adresu obcym. Cały czas interesują się problemami dziecka – pomagają w ich rozwiązaniu, poświęcając dziecku więcej czasu, niż jego rodzice. Pedofile z reguły polują na swoje ofiary kilka miesięcy –w tym czasie zdobywają nazwisko i adres ofiary, wypytują o zainteresowania, przyjaciół, wrogów, obiecują prezenty. W końcu umawiają się na spotkanie, stosując przy tym znany chwyt pedofilów, że przyjdą z „ fajnym dorosłym np. wujkiem”.

Musimy często uświadamiać naszym dzieciom ryzyko, jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Jeśli potrafimy nawiązać z naszymi dziećmi prawdziwą więź i wychowujemy je w atmosferze wzajemnego szacunku, to nam właśnie będą się zwierzać ze swoich kłopotów.

Ustalmy zasady, które dzieci będą przestrzegać w trakcie korzystania z Internetu np.

- BEZ ZGODY RODZICÓW NIGDY NIE PODAJĘ SWOJEGO ADRESU, NUMERU TELEFONU, NAZWY I MIEJSCA SWOJEJ SZKOŁY
- NIGDY BEZ ZGODY RODZICÓW NIE UMAWIAM SIĘ N ASPOTKANIE Z KIMŚ, KOGO POZNAŁEM W INTERNECIE
- PAMIĘTAM, ŻE LUDZIE W INTERNECIE MOGĄ PODAWAĆ SIĘ ZA KOGOŚ INNEGO, NIŻ SĄ NEPRAWDĘ

Pomóżmy naszym dzieciom w byciu czujnymi, nawet w domu, który traktują jako miejsce bezpieczne, kiedy nawiązują znajomości przez Internet.