Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3 – LATKÓW
PRZEZ mgr Bożenę Szczurowską
Temat: „ Portret pana jeża”
Zagadnienie programowe:
Poznawanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku – nazwa, wygląd,
sposób poruszania się i odżywiania, przygotowania zwierząt do zimy.
Cele ogólne:
– Zasygnalizowanie zjawiska zasypiania niektórych zwierząt
– Nabywanie umiejętności prowadzenia dialogu na określony temat
– Pokonywanie nieśmiałości i własnych słabości
– Nabywanie umiejętności prawidłowego chwytu narzędzia malarskiego
Cele operacyjne :
Dzieci:
– Rozpoznają i nazywają jeża
– Potrafią budować krótkie wypowiedzi
– Liczą w zakresie liczby 2
– Znają imiona swych kolegów
Metody:
Oglądowa , aktywizujące, praktyczne, elementy pedagogiki zabawy
Formy organizacyjne:
Praca z całym zespołem, indywidualna
Forma aktywności dzieci:
Zabawa
Środki dydaktyczne:
Ilustracje ukazujące jeża w różnych sytuacjach ( jeż w lesie, jeż w sadzie z jabłkiem na grzbiecie, jeż zwinięty w kłębek zagrzebany w liściach ), sylwety 1 dużego jeża i 2 małych, karta pracy z portretem jeża do pomalowania, farby
Przebieg:
1. „ Iskierka” – zabawa na powitanie
Puszczam iskierkę w krąg
Niech wróci do mych rąk.
2. Zapoznanie dzieci z wierszykiem „ Portret pana jeża”
Na ubranku ma igiełki,
Nie jest mały , ani wielki
Chodzi nocą po ogródku,
Zjada ślimaki powolutku
Ani miauczy, ani mruczy,
Tylko czasem głośno fuczy
Czy już znacie tego zwierza?
Tak to portret pana jeża.
3. Rozmowa dialogowa poparta ilustracjami ; dzieci ustalają:
- jak wygląda jeż
- gdzie „ mieszka”
- jak się porusza
- czym się żywi
- co robi zimą
4. Opowieść ruchowa „ Jeże na spacerze” ( dzieci same wybierają ruch)
Głodny jeż szukał czegoś smacznego do zjedzenia , dreptał i tupał swymi drobnymi nóżkami, szedł długo i rozglądał się ciekawie, Doszedł do sadu , chodził i strasznie hałasował bo z drzew opadły już liście. Nagle na jego grzbiet spadło wielkie jabłko.
Aby się go pozbyć jeż przewrócił się na grzbiet , jabłko spadło ale na igiełki powbijało się dużo suchych liści . nie zmartwiło to jeżyka bo postanowił ,że z tymi liśćmi wymości sobie zimowe posłanie ( kilkakrotne powtórzenie ) Zmęczony jeż zwinął się w kłębek
i zasnął na swoim posłaniu.
5. Ćwiczenia liczbowe – dzieci liczą ile jeżyków wybrało się na jesienny spacer
„ policz ile jest dużych a ile małych jeży?”, pokaż na paluszkach, przynieś tyle klocków ile jest małych jeży ( liczenie w zakresie liczby 2 ; tworzenie zbiorów 2 elementowych )
6. Zabawa integracyjna „ Miejsce obok mnie jest puste , zapraszam tu ……
Dzieci siedzą w kole, ciasno obok siebie. Tylko w jednym miejscu krąg jest przerwany. Dziecko, które ma wolne miejsce obok siebie zaczyna zabawę mówiąc: Zapraszam tu...( wymienia imię zaproszonego dziecka). Osoba zaproszona siada obok osoby zapraszającej. Następnie zaprasza dziecko ...